Što veći teren ribolovac pretraži, veće su mu i šanse da se njegov mamac u nekom trenutku nađe ispred nosa ribe koja mu ne može odoleti. To je i glavni faktor uspeha u vertikalnom džigovanju, tehnici kojom se razne grabljivice na velikim ravničarskim rekama odlično love i na prirodne i na veštačke mamce
Od pre petnaestak godina na našim velikim ravničarskim rekama (pre svega na Dunavu, Savi i Tisi) sve više se upražnjava tzv. vertikalno džigovanje, tj. lov grabljivica iz čamca nošenog snagom toka, pri čemu se mamac (veštački ili prirodni) najčešće naprosto spusti skoro do dna tako da bude tačno ispod vrha štapa koji ribolovac sve vreme drži u ruci. Neki tradicionalisti, naviknuti na to da na reci grabljivice varaličarenjem ili muvanjem love samo iz usidrenog čamca (što traži dobro poznavanje izglednih mesta, umeće postavljanja plovila u pravu tačku po različitim vodostajima i sposobnost optimalnog prezentovanja mamca) »vertikalisanje« posprdno zovu »deda i baba«, sugerišući time da na taj način može da peca (i nešto upeca) bukvalno svako, čak i ako o ribolovu i o terenu na kom lovi zna veoma malo. I mada je tačno da vertikalnim džigovanjem možemo prilično brzo pretražiti i nepoznate terene i neretko lakše uhvatiti ribu nego iz usidrenog čamca, ipak je preterano (tj. netačno) reći da je to veoma laka tehnika, kojom ribu može uz minimalan trud dobijati i onaj ko o ribolovu ne zna maltene ništa. U ovom tekstu, ilustrovanom slikama koje sam napravio na beogradskim terenima (na Savi i Dunavu) u poslednjih petnaestak dana, pokušaću da u najkraćim crtama ukažem na ono osnovno što je potrebno znati i (pravilno) raditi ne bi li se imalo uspeha u vertikalnom džigovanju.
DA BI SE UOPŠTE MOGLO loviti ovom tehnikom, tok ne sme biti prebrz, jer onda ne možemo da ponudimo varalicu na optimalan način (tj. tačno ispod vrha štapa). Naravno, na brzinu čamca može osim snage toka uticati i vetar, a kao i za mnoge druge probleme u ribolovu, i za taj postoji više u osnovi sličnih rešenja, od kojih su neka svima dostupna i praktično besplatna, kao što je korišćenje »padobrana« (»kišobrana«), tj. nekog pomagala koje će usporavati plovilo. Neke firme imaju namenske proizvode te vrste u ponudi, ali možemo i improvizovati tako što ćemo sa pramca spustiti običan najlonski džak napunjen vodom, lagano sidro ili kamen, pa čak i neku veću granu, te tako smanjiti brzinu kretanja plovila.
Na to gde će riba biti i koliko će biti zainteresovana za jelo utiču, dakako, mnogi faktori – vodostaj i njegova tendencija, boja vode (zamućenost), temperatura, doba godine i dana, sezonske migracije ribe itd. U prvom delu novembra uslovi za vertikalno džigovanje na Savi i Dunavu bili su dobri, a riba se javljala i kada je temperatura vode bila 17 stepeni, i kada je opala na 12,5º C, koliko je iznosila prilikom mog poslednjeg izlaska na Savu pred pisanje ovog teksta.
PREZENTACIJA MAMCA VRLO JE jednostavna, ali je pre svega važno da odaberemo džig glavu (ili čeburašku) odgovarajuće težine – takve koja će omogućiti da nam mamac ne »kasni« za čamcem (tj. da se ne kreće sporije od plovila) već da ide tačno ispod vrha štapa ali da pritom ne zapinje svaki čas za dno. Kada njime dotaknemo dno, možemo postupati na razne načine – npr. možemo ga malo podići pa opet na tren spustiti, ili ga odići pa zatresti brzim pokretima štapa preko zgloba šake tako da »podrhtava« (italijanski ribolovci za to koriste reč »tremarella« što bukvalno znači »drhtavica«), ili ga takođe iz zgloba šake ravnomerno pokretati nekoliko puta zaredom gore-dole, pa napraviti jedan veći odskok, dakle »šarati« tražeći način da izazovemo grabljivicu na napad.
Jedan od mojih trikova je da povremeno »vertikalu« zamenim »dijagonalom«, tj. da varalicu zabacim blago nizvodno od čamca pa je niz odseke na dnu »svlačim« dok je ne dovučem do čamca. Za »dijagonalu« se koristi nešto teža varalica nego za vertikalisanje pošto moramo brzo da džigujemo kako bismo »stigli« čamac koji je u pokretu.
JEDNO OD NAJVAŽNIJIH PRAVILA jeste da pri »vertikalisanju« treba spustiti mamac tako da bude pored čamca ili uzvodno od njega, jer ako je nizvodno od njega a zapnemo za dno, lako može doći do loma štapa ukoliko ne otvorimo dovoljno brzo špulnu. Kada udica sa utegom zapne za dno i ne uspeju da sa nekoliko drmusanja oslobode sistem, neke kolege otvore špulnu upale motor i odu malo uzvodno, što često pomogne da se džig odvoji od prepreke za koju je zapeo, dok drugi to ne rade već odmah pokidaju strunu, vezuju sve ponovo i pecaju dalje. Kidanje strune u ovakvom ribolovu traži malo vežbe (tj. rutine) i opreza, jer upredena struna u direktnom kontaktu sa rukom dok voda nosi čamac može nas raseći do koske, pa je treba obmotati oko rukava ili (još bolje) koristiti neku »kidalicu« odnosno pridržati strunu na špulni, oboriti štap prema zakački (tako da on ne bude opterećen) i onda cimnuti ili čekati da zbog opterećenja nešto popusti (udica, predvez, osnovna struna ili prepreka).
OVOM TEHNIKOM PREVASHODNO SE love grabljivice (smuđ, som i štuka, a retko bucov i još ređe bandar), ali se dešava da se uhvate i mrena i šaran (pre svega u hladnijem delu godine, kada ne mogu da dođu do dovoljne količine njima primarne prirodne hrane). Leti i u bistrijoj vodi po pravilu su najefikasniji mamac za »vertikalisanje« kederi, a sa hlađenjem vode i pri pomuti jednako dobri pa čak i bolji ulovi mogući su na varalice... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 572-)