U najhladnijem delu godine po pravilu se na našim velikim rekama love krupni smuđevi, ali to pecanje nije nimalo jednostavno, prijatno ni lako, pa ga zato upražnjava relativno mali broj najupornijih i najzagriženijih. Otkrivamo vam neke od najvažnijih stvari na koje treba obratiti pažnju ako želimo da dođemo do trofejnog »staklenookog«
Smuđa lovim preko cijele godine, osim u periodu mrijesta, ali je zima rezervisana samo za njega. Taj ribolov je na granici ekstremnog, iz više razloga. Dan je kratak, temperature vazduha su vrlo niske, nekada ispod nule i po danu, a ujutru skoro uvijek; smuđ se često kreće i može biti vrlo teško naći ga. No zbog takvih uslova imamo više prostora, jer je i varaličara malo na vodi, a dubinkaša gotovo uopšte nema. Od prošle godine na Dunavu lovim dosta uzvodnije od Beograda, na terenima od bačkog sela Plavna (prekoputa Borovskog dunavca) i Vajske (prekoputa Vukovara), pa uzvodno do Odžaka i Dalja (koji je sa hrvatske strane), tj. čuvene duboke Daljske krivine, kao i još uzvodnije, ka ušću Drave i skoro do Apatina (tačnije do kultnog lokaliteta Borisavljević).
U OVOM PERIODU SE SMUĐ POVREMENO može uspješno loviti i sa obale, čak i po mraku, kada ovaj migratorni grabljivac prilazi u potrazi za hranom. Najčešće ćemo ga tako dobiti u panjevima, oko oborenih debala i sličnih prepreka, ali i na odsecima iza kamenih napera, te u zimovnicima, u kojima ga uvijek ima, jer tu ima i obilje hrane, tj. ukrtožene bijele ribe. Ali, uspješnost ribolova na takvim lokacijama često zavisi od vodostaja, a nekad je zbog hladnoće pecanje nemoguće i po danu, dok je kada sunce zađe zima neizdrživa i uz najdeblju odjeću. Zato je, kako jedan moj prijatelj voli da kaže, čamac osnovni pribor za lov smuđa, budući da sa njim možemo tražiti i ribe udaljene od obale, tj. uspješno loviti preko cijeloga dana.
U nekoliko izlazaka početkom decembra, dok je voda još bila toplija od 3º C, najviše ulova imao sam na silikonske šedove od 10 cm, plasirane iza kamenih napera, sa prelazom dubine sa 4 na 6 m. Zatim je uslijedio period naglog opadanja i bistrenja Dunava i smuđ je skoro sasvim prestao da se javlja. Iako smo kolega Srđan Gajčić iz Osijeka i ja bili na rijeci gotovo od svitanja i svojski se trudili, samo je on uspio prevariti nekoliko riba, što se kaže »na mišiće«, poslije ko zna koliko promijenjenih mjesta i skoro sigurno više od hiljadu zabačaja. Riba se jednostavno povukla od obale (»na pola Dunava«) i nije bila pri apetitu. Složili smo se da bismo po tako bistroj vodi u opadanju verovatno više uspjeha imali na »indijanca«, tj. vertikalno džigovanje iz čamca nošenog snagom vodenog toka. Međutim, kako nismo ljubitelji te tehnike, koju pojedini tradicionalisti zovu »baba i deda«, smatrajući da tako svako može da lovi, uporno smo pokušavali da pronađemo neki dubok liman i pogodan ugao sidrenja, koji bi nam omogućio da prevarimo nekog smuđa, što se na kraju ipak koliko-toliko isplatilo. Inače nagle promjene vodostaja nisu dobre u ovom periodu, jer se smuđ eventualno samo dan uoči nadolaska ili pri nadolasku vode nakratko pokrene ili nabije u pliće djelove, ali često poslije tog kratkog intervala nije raspoložen za jelo, sve dok se vodostaj ne stabilizuje...
A PRIJE NEGO ŠTO SE OSVRNEMO na varalice i tehnike njihovog vođenja, vratićemo se najvažnijem pitanju u lovu smuđa uopšte, a posebno tokom zime – mjestu. Iako sam gore naveo neka odstupanja, sad smuđa prije svega tražimo u dubini, prije napera i preliva ili iza njih, u rupama, oko panjeva, granja i drugog zaklona na obodima limana, gdje, iako u toku, troši malo energije za kretanje, a ujedno je blizu hrane, tj. jata bijele ribe, koja se na takvim mjestima krtože, tj. provode zimu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 418/419-)