U novijoj istoriji proizvodnje ribolovnog pribora malo je programa ostalo u toliko lepom sećanju ribolovcima kao Daiwini varaličarski štapovi pravljeni u Škotskoj. Ovog puta podsećamo vas na jedan od ubedjivo najopularnijih modela, koji i danas mnogi vrsni ribolovci ne bi menjali ni za šta na svetu
Ako bismo pitali ovdašnje varaličare srednje i starije generacije koji su im štapovi bili omiljeni ili za koje su od drugih čuli da su cenjeni, neosporno bi veći deo njih najpre pomenuo Sportex, i to sa punim pravom. Ti štapovi su bili izuzetnog kvaliteta, izrađeni u Nemačkoj i sasvim prihvatljive cene za kvalitet koji su nudili. Naši blinkeraši su još više cenili štapove Hardy, ali su oni, budući da su poprilično koštali, bili nedostupni širem krugu ribolovaca. Naravno, bilo je još nekih štapova koji su bili popularni u krugovima naših ribolovaca, kao što su Cormoran, D.A.M. ili Abu Garcia, ali su generalno posmatrano Sportex i Hardy držali ubedljiv primat. Međutim, u početku nekako stidljivo, a zatim sve ozbiljnije, na našim prostorima sve veću popularnost počeli su da stiču štapovi Daiwa, proizvedeni u pogonima u Velikoj Britaniji. Od momenta kada su se pojavili kod nas, u drugoj polovini devedesetih godina 20. veka, ribolovci su počeli da sve više cene neke Daiwine modele, kao što su Altmor, Lochmor, Powermesh, Amorphous Whisker Spinning i Whisker Spinning.
Ovoga puta prikazaćemo jedan od najpopularnijih Daiwinih varaličaraca iz tog vremena – model Whisker Spinning, dužine 3,05 m (10 stopa) i težine bacanja 10–60 g. Iako je WS bila najjeftinija serija od svih gore pomenutih, koje su izrađivane u fabrici Daiwe u Škotskoj, ona je imala skoro sve najbolje karakteristike skupljih modela, ali po pristupačnijoj ceni (u odnosu na ostale modele, naravno).
IAKO JE ŠKOTSKA ZEMLJA VISKIJA, naziv »Visker« nema nikakve veze sa tim pićem. Ovo napominjem jer je, verovali ili ne, bilo nekih ribolovaca koji su te stvari dovodili u vezu. Doduše, kasnije su se pravdali da je sve bilo samo šala, ali ne baš uverljivo. Dakle, visker (»whisker«) je opšti naziv za takozvana monokristalna vlakna (vlakna izrađena od jednog kristala) izduženog oblika. Viskeri su razvijeni da bi se postigla ekstremna čvrstina i uglavnom služe kao dodaci (oplemenjivači), koji ojačavaju standardna kompozitna vlakna. Postoje različite vrste viskera, a za nas su najznačajniji oni grafitni i viskeri od silicijum-karbida. Kada smo već spomenuli izraz »vlakna«, moram ovde reći, kako ne bi bilo zabune, da se njihova dužina i prečnik mere nanometrima... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 418/419-)