Letnji vodostaji i zagrevanje površinskog sloja vode mnoge vrste ciprinida i u našim velikim rekama leti navode na udaljavanje od obale i potragu za većim dubinama. U takvim okolnostima sa obale se na mnogim terenima fider tehnikom prolazi veoma loše, pa svi koji to mogu pribegavaju pecanju iz plovila. A iako po mnogo čemu različite, te dve varijante modernog ribolova sa hranilicom imaju više zajedničkih tačaka nego što se većini kolega čini
Iako sam u poslednjih desetak dana nekoliko puta pecao iz čamca svog prijatelja Zorana Budišina, na Savi kod Boljevaca, za trenutak sam se zapitao koliko će opširniji izveštaj o tome biti od koristi kolegama fiderašima, imajući u vidu činjenicu da takav vid pecanja nije mnogima dostupan. Naime, za razliku od lova soma, smuđa i štuke (pa i rečnog šarana), u kom je upotreba čamca (a često i sonara) bezmalo postala standardna stvar, mi fideraši još uvek uglavnom pecamo po principu: »Hvali more, drž’ se kraja«. Međutim, iz nekoliko skorašnjih objava u ribolovačkim grupama na društvenim mrežama o uspešnom fiderisanju na velikim rekama video sam da i pecanje iz plovila na ovaj način počinje da se omasovljuje, jer kolege shvataju da je to dobro rešenje (nekada čak i jedino) u određenim uslovima. Naime, zbog niskih letnjih vodostaja riba se na mnogim inače izglednim mestima toliko udaljila od obale da je pecanje sa nje postalo nemoguće, tj. do te mere neproduktivno da nisu nimalo preterivale kolege koje su pre dva vikenda pecale sa obale Save u Boljevcima i komentarisale da prolaze kao da love »u bunaru«. Naime, ribe jednostavno uopšte nije bilo tamo gde su njihovi sistemi sa mamcima bili plasirani, budući da se sa opadanjem nivoa ona instinktivno pomerila ka sredini reke, tj. ka glavnom toku, i ko je u njemu mogao da lovi (jer ima čamac na raspolaganju) mogao je proći mnogo bolje nego većina onih koji su ostali na obali. Naravno, to ne važi za ceo tok velikih reka, s obzirom na to da u skladu sa konfiguracijom terena uvek ima mesta gde se i sa obale može lepo loviti i pri nižem vodostaju.
A kada sam sabrao i proanalizirao sve utiske o ovim mojim nedavnim pecanjima iz čamca (Zoran je imao izlazak više, s kog mi je preneo iskustva koja sam uklopio u izveštaj, kao i ona mog drugog prijatelja Marka Budakovića, koji je takođe jednog dana na istom mestu pecao iz čamca sa kolegom Goranom Nedićem), shvatio sam da ima mnogo zanimljivih zapažanja, od kojih će neka verovatno i biti zanimljiva samo »fiderašima čamdžijama«, ali će druga možda biti od koristi i kolegama koje love sa obale, pa sam rešio da ipak do detalja opišem kako je to izgledalo i šta smo iz toga naučili.
PRE SVEGA, UBEDLJIVO JE DOMINIRALA plotica, a primetno je bilo i prisustvo krupnog kedera (kauglera) ali i trajno zaštićene haringe. Bilo je i plotica pristojne veličine za ovaj teren (od oko 0,5 kg ), dok se one krupnije gotovo uopšte nisu javljale – jedinu veću, tešku preko 1 kg, za ukupno pet pecanja (računajući i ono Markovo i Goranovo) imao je Zoran, a interesantno je da su on i Goran Nedić na fider dobili po jednog bucova teškog između 2 i 2,5 kg. Od ostale bele ribe bilo je dosta sitnog šljivara (a samo nekoliko krupnih), ali i za taj deo Save prilično retkih klenova, dok je sitne mrene (»šiljke«) bilo u uobičajenom (tj. povećem) broju. Naravno, kao i u svakom drugom ribolovu iz čamca, bilo je i kidanja i spadanja krupnih komada, ali kako nijednu od tih riba nismo uspeli da podignemo do površine, ne bih da nagađam o čemu se radilo.
JEDAN OD VAŽNIH ZAKLJUČAKA, do kog smo došli Zoran i ja, te nezavisno od nas i Marko, a koji je od značaja i za pecanje sa obale, jeste taj da je plotica tražila stalnu promenu mamaca. Ja sam inače veliki protivnik pristupa zasnovanog na uverenju da »kad riba radi – radi na sve (mamce)«. Naravno, svako od ribolovaca sa iole dužim stažom ima i neko takvo iskustvo, ali po mom mišljenju držati se toga kao pravila pravi je put u neuspešno pecanje. Ponekad, i to ne retko, kada se u fideru pronađe prava kombinacija hrane, dužine predveza, veličine udice i vrste mamca (katkad i načina njegovog kačenja) – riba će ga celog dana jednako dobro uzimati. Međutim, ima i potpuno suprotnih situacija, a na ovim izlascima u Boljevcima baš to je bio slučaj – posle svega nekoliko riba upecanih u nizu najčešće bi usledilo zatišje, koje nas je prosto teralo na potragu za novom dobitnom kombinacijom. Srećom, Zoran i ja se odlično uklapamo i nesebično jedan drugom prenosimo šta plotica u datom trenutku uzima, pa smo vrlo brzo pronalazili (novi) pravi mamac. Bilo je, istina, i perioda kada bi kod obojice riba drugačije reagovala, što ja zovem »fenomenom iznenađenja« – kada promena mamca sama po sebi pozitivno deluje na zainteresovanost ribe.
OD TRADICIONALNO EFIKASNIH MAMACA za ploticu odlično se pokazao kaster... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 591-)