Klen je jedna od naših najopreznijih riba, pa je krupnije jedinke teško nadmudriti i uspešno loviti i na velikim vodama, a pogotovo na uzanim i vrlo plitkim tekućicama, na kojima najčešće vide ribolovca pre nego što uspe da priđe vodi dovoljno da bi mogao da zabaci mamac. Oni koji u tome uspeju imaju šanse da često dobijaju lepe ribe
Obilne prolećne kiše u velikom delu Srbije, pa i na jugu, za posledicu su imale u dužem periodu povišen vodostaj Binačke Morave i kao oranje mutnu vodu. To je mnoge varaličare deprimiralo, ali ja uopšte nisam bio nezadovoljan već sam strpljivo čekao da se nivo stabilizuje i reka izbistri. Iskustvo iz ranijih godina mi, naime, govori da uvek posle kišnog proleća dolazi uspešno leto za varaličarenje krupnog klena, kojim je Binačka Morava bogata.
Međutim, to ni slučajno ne znači da je ribolov na njoj lak. Tesno korito i duboki virovi predstavljaju problem svakome ko ne poznaje dobro ovu reku; no ja bez preterivanja mogu reći da ceo njen tok na teritoriji opštine Bujanovac znam toliko dobro da mislim da bih i uzvodno i nizvodno mogao da prođem vezanih očiju.
U VARALIČARENJU KLENA TOKOM LETNJIH meseci važno je ne robovati predrasudama. Mnoge kolege, kada naiđu na deo reke sa plićom vodom, potcenjivački rezonuju i preskoče ga jer veruju da tu ne može biti većih riba. Međutim, greše, jer i krupni klenovi u potrazi za hranom umeju da uđu u pliće zone, koje su pune sitnog kedera, i da tu i te kako obilno jedu.
Na plićim pozicijama lovim na dvodelni plitkoroneći vobler majstora Nebojše Jokovića iz Čačka. Inače, varalicu nikad (ni na plitkim deonicama ni u virovima) ne zabacujem pod uglom od 90 stepeni u odnosu na tok, već je plasiram nizvodno i dijagonalno prema drugoj obali, a potom je privlačim polako, ravnomernim okretanjem ručice čekrka, kako bih na što prirodniji način imitirao kretanje sitne ribe koja se bori s rečnom strujom i na taj način izazvao »glavonju« na napad.
DUBLJI DELOVI REKE, tj. virovi, i te kako su pogodni za varaličarenje klena. Obavezno treba pažljivo pretražiti i ulaz u vir i sredinu i izlaz. Naravno, to nećemo raditi plitkoronećim voblerom, već nekim koji nešto više zaranja, a to znači srednjeroncem ili dubokoroncem. U poslednje vreme, moj izbor za varaličarenje na mestima sa većom dubinom je replika starog domaćeg Yo-Yo voblera. koju od drveta sjajno pravi lokalni majstor Stefan Beli Jovanović iz Bujanovca. Uvek nastojim da ga vodim tako da ne bude ni bliže površini ni bliže dnu, već u srednjem sloju vode, jer tako provociram klenove koji se u viru drže dna da se malo podignu sa njega i napadnu drvenu ribicu koja im izgleda kao lak zalogaj. U virovima je voda, naravno, spora (»tiha«), pa ni tu nema razloga za brzo vođenje.
ŠTO SE DOBA DANA TIČE, ja klena na varalicu u najtoplijem delu godine najradije lovim u ranim jutarnjim satima – od 4 č (u periodu kada je dan najduži) pa do nekih 9 č. Tada je po mom iskustvu klen najaktivniji, jer je voda malo hladnija nego kasnije i stoga bogatija kiseonikom.
Ulove, međutim, možemo imati i po najvećoj vrućini, tj. od podneva pa do 16 č, ali na to... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 593-)