Svojom agresivnošću, brojnošću i sklonošću da u ogromnim količinama jede gotovo sve primame i mamce namenjene drugim ribama američko patuljsto somče do ludila dovodi ribolovce na mnogim vodama, pa i na Bovanskom jezeru. Ipak, naš svestrani saradnik našao je zanimljiv, jednostavan, efikasan i uz to jeftin način da ga izbegne i lepo peca druge vrste
Nedavno sam na Nišavi sreo jednog starijeg kolegu ribolovca, s kojim sam se prisećao vremena kada je u toj reci bilo krupnih somova, šarana i mrena, pa se ulovi nisu, kao što je danas bezmalo slučaj, svodili na skobalje i sitnog klena. Dotakli smo se potom u evociranju uspomena i Bovanskog jezera iz perioda kada u toj akumulaciji nije bilo cverglana, a dominantna riba bila je krupna babuška, koju je moj kolega pecao na »rižu« (ekspandirani pirinač), dok je hranilice od spiralno uvijeno žice sa olovnim otežanjem punio običnim kod kuće skuvanim kačamakom. Te njegove reči podstakle su me da posle pet meseci pauze ponovo odem na Bovansko jezero sa na prvi pogled teško ostvarljivom idejom – da probam da izbegnem cverglana pecajući na gorepomenuti »starinski« način, koji je bio efikasan u vreme pre pojave te napasti u popularnoj akumulaciji nedaleko od Sokobanje.
TROPSKE TEMPERATURE KRAJEM LETA privukle su mnoge kupače i na mesta van uređenih plaža, pa sam poziciju sa koje ću loviti potražio na teže pristupačnim delovima obale. Na jednom od njih sam se veoma strmom stazom polako i pažljivo spustio do jezera i našao se kraj vode a okružen gustom šumom, te sam odmah odlučio da ostanem tu gde ću celog dana imati debelu hladovinu.
Uzeo sam jak fider štap koji koristim za »dopunske ribolovačke aktivnosti«, pa sam na kraj najlona na njemu vezao teško olovo i malo »prepipao« dno, tražeći nešto dublji deo (na kom, bar po teoriji, ne bi trebalo da ima cverglana) i stari tok Moravice, što sam našao na daljini od 62 m od mesta sa kog sam zabacivao. Onda sam olovo zamenio velikom hranilicom za početno prihranjivanje i jednu za drugom bacio nekoliko hranilica punih mešavine kupovne hrane za deveriku i zrnevlja (kuvanog žita i kukuruza), sve u nadi da će takva kombinovana primama privući deverike i babuške.
ONDA SAM RASKLOPIO DVA FIDERA na koja sam planirao da pecam, na oba štapa razmerio onoliko najlona koliko je potrebno za dosezanje daljine na koju sam plasirao primamu te ga »zaklipovao« i na udice okačio po dva zrna ekspandiranog pirinča u raznim bojama, koji sam na meru kupio u jednoj od niških prodavnica »zdrave hrane«.
Hranilice na oba štapa sam napunio gorepomenutom smesom; od kačamaka sam unapred odustao jer je on prilično čvrst, tj. stoji dugo u hranilici, i zgodan je za »penzionerski« stacionarni ribolov, to će reći za klasičan dubinski pristup, u kom se zabacuje na pola sata – sat ili čak ređe, dok nije nimalo dobar za intenzivan fider ribolov, u kom se često zabacuje i primamom koja ispada iz hranilice brzo formira hranilište za aktivnu ribu.
KADA SAM NAKON NEKIH PET MINUTA IZVADIO oba sistema iz vode, video sam da je primama u celosti ispala iz hranilice – što je bilo dobro, ali i da su obe udice gole, što baš i nisam očekivao i što mi nije išlo u prilog, jer sam bio ubeđen da nisam imao ni pipanje. Ponovo sam zakačio dva zrna »riže« na jednu od udica, ali sam je spustio u plićak ispred sebe da bih video kako se ona ponašaju u vodi i shvatio da se nakon što malo napuknu pri naticanja na poveliku udicu (No. 8) veoma brzo rastope i spadnu.
Odlučio sam zato da pređem na mnogo manju udicu, pa sam umesto »osmice« stavio... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 593-)