U novom nastavku feljtona o tehnici koja je doživela neverovatno veliku ekspanziju u poslednjih petnaestak godina, naš dugogodišnji reprezentativac i jedan od pionira fider ribolova detaljno predstavlja sve modele hranilica i objašnjava za šta ih je najbolje koristiti i u kakvim uslovima
Fider ribolov potpuno drugačijim od svih ostalih tehnika kojima se love mirne vrste riba, a u mnogim situacijama i znatno efikasnijim, čini upotreba hranilica. One imaju dvostruku ulogu, jer služe i za transport prihrane i kao opterećenje (ovo drugo važi za skoro sve vrste hranilica osim za »bejt dropere«, plovak-hranilice i spod rakete). Postoji mnoštvo modela i varijacija, ali se u suštini sve svodi na nekoliko osnovnih grupa: hranilice otvorenog tipa tj. otvorenih krajeva (eng. »open end«), hranilice zatvorenog tipa tj. krajeva (eng. »block end«, »close end« ili »maggot«), metod hranilice, plovak-hranilice (eng. »float feeder«) i štek hranilice (eng. »pole feeder«). Naravno, da bismo odabrali model kakav odgovara našim potrebama i uspešno ga koristili, moramo pre svega znati karakteristike i namenu različitih tipova hranilica, jer je potrebno da u svakoj situaciji pecamo onom koja je optimalne veličine tela, težine i prečnika otvora kroz koje izlazi hrana. Do pre petnaestak godina, u prodavnicama ribolovnog pribora u Srbiji bilo je veoma teško pronaći bilo kakve hranilice osim onih najklasičnijih, koje su se umesto samog olova koristile za dubinski ribolov i bile napravljene od spiralno uvijene žice. S ekspanzijom fider tehnike to se vrlo brzo promenilo, tako da je već godinama ponuda izuzetno bogata i raznovrsna, a dok su se u prvo vreme u Srbiju hranilice pretežno uvozile, danas je situacija obrnuta – neke velike kompanije koje su sa svojim proizvodima namenjenim fider ribolovu bile dominantne na našem tržištu sada kupuju od naših proizvođača (pre svega od obrenovačke firme AS). I mada i mnogi početnici u modernom ribolovu s hranilicom imaju utisak da o ovom osnovnom delu pribora znaju sve što im treba i da tu i nema neke posebne mudrosti, ja sam uveren da u ovom nastavku feljtona o fideru treba da se pozabavimo baš hranilicama, tj. njihovim vrstama i primenom.
HRANILICE OTVORENOG TIPA ili otvorenih krajeva (eng. »open end«) najpopularnije su, tj. najviše korišćene, jer su upotrebljive u vrlo različitim uslovima i podjednako efikasne na stajaćim i tekućim vodama. Imaju cilindrično ili četvrtasto telo, otvoreno sa oba kraja, po čemu su i dobile naziv.
Osnovni model ove vrste je napravljen od plastike, s telom valjkastog oblika i ne prevelikim brojem rupa. Na sporotekućim i stajaćim vodama efikasan je na terenima s velikom dubinom, kao i u situacijama kada hrana ne treba da bude previše aktivna odnosno da iz hranilice brzo ispada, te onda kada je potrebna lagana hranilica, koja neće propasti previše u mulj na dnu ili u pridneno rastinje.
Najčešće upotrebljavana hranilica iz ove porodice je »klasična« kavezna hranilica izrađena od metalne ili plastične mreže, sa okcima koja mogu biti raznih dimenzija te s otežanjem koje je zakačeno sa donje strane i najčešće je fiksno (veoma retko je kod ove vrste hranilica moguće menjati utege).
Ovaj model ima tri osnovna oblika. Cilindrični (valjkasti) namenjen je lovu na stajaćim i sporotekućim vodama, četvrtasti je pre svega za vode s jačim tokom, dok je oblik »tunela« (polucilindričan, tj. ravan sa donje strane) univerzalan – može se koristiti na terenima svih tipova. Ovakve hranilice su u vodi stabilnije i uz to trajnije ako su žičane, pa se takve više i koriste od onih kojima je mreža napravljena od plastike. Otežanje na kaveznim hranilicama je u rasponu od 10 do 250 g, s tim što se na našim vodama najčešće koriste modeli sa 20 do 80 g olova.
HRANILICE ZATVORENOG TIPA (eng. »block end«, »maggot«) pretežno su izrađene od plastike (a mnogo ređe od drugih materijala), u obliku pravilnog ili spljoštenog cilindra, sa zatvorenim dnom i poklopcem na vrhu (koji se može skinuti). Osnovna namena im je plasiranje crvića, ali se mogu korisititi i za izbacivanje suve, polusuve ili prekvašene kašaste hrane, »fuja« sa zemljom, seckanih glista, kastera (čaura), mikropeleta, konoplje itd. Pune se otvaranjem poklopca, a na telu imaju određeni broj rupica kroz koje ispadaju hrana i mamci. Namenjene su lovu na tekućoj vodi, ali u određenim situacijama mogu se koristiti i na stajaćicama (tokom hladnijeg ili najtoplijeg perioda u godini, zatim uvek kada nije potrebna velika količina hrane i kada ona ne treba da bude previše aktivna). Ukoliko je potrebno da crvići odnosno hrana brže ispadaju iz hranilice, otvore možemo proširiti pomoću nožića ili skalpela. Ako nam je potrebno da budu manji odnosno da ih nema, jednostavno hranilicu do pola visine... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 603-)