Najmanje džigove, koji se koriste za ultralako varaličarenje, ne moramo tražiti u prodavnicama niti poručivati preko interneta. Dovoljno je imati samo malo volje, kutijicu olovnih sačmi ili tungstenska otežanja, brzosušeći lepak i koji gram sode bikarbone
Poslednjih godina u Srbiji je primetan kontinuirani rast interesovanja za najlakše varijante ribolova na veštačke mamce. To nije samo posledica sve lošijih uslova za varaličarenje krupnijih vrsta riba, već i uticaja interneta, ali i doseljavanja ribolovaca iz Rusije i Ukrajine, koji u Srbiji uspešno primenjuju »mormišing« i druge varijante ribolova i »mirnih« vrsta riba i grabljivica na »nanodžigove«, tj. sa otežanjem koje po pravilu ne prelazi 0,5 g.
A kao što obično biva s novim tehnikama i načinima ribolova, u prvo vreme postoji hronična oskudica za nju potrebnog specifičnog pribora i opreme. U slučaju nanodžigova i mormiški to pre svega važi za sasvim male udice (veličina čak i do No. 10) sa odgovarajućim otežanjem (od olova ili tungstena) koje može imati i samo 0,2 g pa čak i manje.
Naravno, ta situacija prosto primorava ribolovce da improvizuju i nalaze razna alternativna rešenja. A kao najbolje za fiksiranje malog utega za sitnu udicu pokazalo se jedno od najjednostavnijih – »cementiranje« smesom brzosušećeg lepka i pepela, grafita iz »srca« obične olovke ili sode bikarbone (koju većina domaćinstava ima iz nekog razloga, a može se kupiti u prodavnicama prehrambenih proizvoda već po ceni od 7-8 dinara za 20 g).
Ukoliko montiramo olovnu sačmicu sa izlivenim kanalom, nakon što stavimo udicu u njega, u prorez uspemo jedan pa drugi element. Pri tom je u suštini svejedno da li ćemo najpre kanuti malo »superlepka« (najbolje onog najobičnijeg – tečnog), pa potom posuti sodu bikarbonu (odnosno neki od druga dva gore pomenuta »vezivna« elementa), ili ćemo postupiti obrnutim redom. Važno je samo da vodimo računa o tome da i prah i lepak što je više moguće ostanu u prorezu, tj. da ne dođu u kontakt na spoljašnjem delu olova, jer se ova smesa praktično trenutno steže pa je nije lako ukloniti, a kolegama koje vode računa o estetici to može smetati.
Ukoliko se opredelite za sve popularniju varijantu pravljenja ovakvih džigova sa tungstenskim otežanjem... (Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 604-)