Bela riba se na Nišavi poslednjih godina uglavnom prilično teško lovi i klasičnim plovkaroškim pristupom, koji uključuje obavezno bacanje prihrane na izglednim pozicijama, poželjno u dužem vremenskom periodu, i celodnevno pecanje na istom mestu. Naš saradnik, primenio je potpuno drugačiju taktiku i prošao iznenađujuće dobro
Nekoliko puta sam tokom februara izlazio na kratka pecanja na Nišavu u Nišu. Nekad – rano ujutru, pa mi budući da je u to doba dana još prilično hladno i nije bilo previše čudno kada ne bih sreo nijednog kolegu na delu reke od centra grada do Donje Vrežine. Ali isto je bilo i u popodnevnim satima, kada je temperatura vazduha dostizala skoro dvadeset stepeni, što već nisam očekivao. Zaključio sam da ovdašnji ribolovci po svoj prilici imaju utisak (ruku na srce, ne bez razloga) da nepovoljni hidrološki uslovi loše utiču na brojnost riba na ovom delu reke i na njihovu aktivnost, te da stoga radije idu na druge terene, ali je meni baš takva situacija bila izazov i hteo sam da vidim postoje li šanse da se u takvim okolnostima koliko-toliko uspešno peca.
VODOSTAJ JE TIH DANA PODOSTA oscilirao; pre podne bi Nišava nadošla, a u popodnevnim satima naglo opadala, najverovatnije zbog ispuštanja vode iz akumulacionog jezera Zavoj. Odavno je primećeno da velike količine te ledene vode nimalo ne prijaju nišavskoj ribi, naviknutoj na ujednačeniju i višu temperaturu, pa u periodima kada su ta variranja nivoa i temperature vode svakodnevni nije aktivna, što je i razlog da na Nišavu u Nišu ribolovci slabo izlaze (uzgred, nepoznanica je i koliko uspešan može biti mrest u takvim uslovima, što svakako na duži rok ima veliki uticaj na stanje ribljeg fonda i izglede za uspešno pecanje u narednim godinama, ali to je tema za dublju analizu).
REŠIO SAM DA PRIMENIM MAKSIMALNO mobilan pristup, pa sam na reku izlazio noseći bolonjez sa mašinicom i plovkaroškim sistemom, dok bih u džep jakne stavio kesicu s rezervnim udicama, par plovaka i najlon za predveze, te parče ribolovnog hleba, na koji sam pecao.
Forsirao sam pozicije s nešto većom dubinom, ali... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 606)