Na gradskom keju u Pančevu se po ko zna koji put potvrdilo staro pravilo sa Tamiša, da na bolji ulov mogu sa većom izvesnošću računati samo oni fideraši koji se unapred spreme za razne mogućnosti i tokom pecanja se brzo prolagođavaju svim promenama
S obzirom na to da nam je većina voda prilično siromašna ribom, a da i zima i njen prelaz u proleće umeju da donesu vrlo promenljivo vreme i vodostaje, mnogi od nas suočavaju se s pitanjem na koje je često teško pronaći dobar odgovor: gde uopšte izaći kada nam se za to ukaže prilika? Međutim, sticajem okolnosti, prvog martovskog vikenda našao sam se u sasvim suprotnoj situaciji.
Prognoza je ukazivala na natprosečno toplo vreme za ovo doba godine, a na Savi se lepo javlja bela riba. Moj prijatelj Marko mi je zato ponudio da »svečano otvorim« novu sezonu fiderisanja sa njegovog i Goranovog splava, vezanog uz levu obalu Save u Boljevcima i netom premeštenog na novu poziciju, što je zvučalo primamljivo, jer smo sa stare, koja je malo uzvodnije, nedavno nas trojica lepo pecali (o čemu sam pisao u prošlom broju Ribolova). S druge strane (i bukvalno, jer je reč o drugoj obali), i sa splava mog prijatelja Dragana, kod Umke, počele su se dobijati veoma lepe plotice, šljivari i skobalji, o čemu me je on po običaju odmah obavestio. A da bi se situacija dodatno iskomplikovala, javio mi se i prijatelj Panča, s predlogom da izađemo na Tamiš, na popularnu stazu na keju u Pančevu, koji je istina još bio delimično pod vodom, ali se sa čizmama na nogama ili (još bolje) sa takmičarskom stolicom koja ima tzv. futplejt (platformu za noge) ipak moglo pecati. Doduše, izveštaji sa ove meni omiljene reke nisu obećavali neki bogatiji ulov jer se Tamiš na prelazu zime u proleće ipak nešto kasnije »budi« nego Sava, ali to meni ovog puta nije bilo najvažnije. Na kraju, u suštini je prelomilo to što dugo nisam pecao u društvu sa Zoranom, koji ovog vikenda nije imao drugu opciju za izlazak na vodu, a kada sam čuo da je kupio mamce i da samo čeka moju konačnu odluku o tome gde se ide, dileme za mene više nije bilo – stari tandem, Zoki i Bata, ponovo će na kej u Pančevu. A ovaj izlazak je za mene posebno interesantnim unapred učinilo to što sam čuo da će tog dana na ovoj takmičarskoj stazi trenirati i više odličnih takmičara u fideru koje godinama poznajem i sa kojima sam već mnogo puta pecao i lepo se družio.
U PANČEVO SMO STIGLI VEĆ NEŠTO malo pre svanuća i zauzeli naša uobičajena mesta. Kako sam u sličnim uslovima u pogledu vodostaja već bio na ovom terenu, poneo sam Behr stolicu na koju mogu da postavim »futplejt« i udobno se smestim (tako da mi noge sve vreme dok pecam budu na suvom). Po običaju, Zoki je znatno brže od mene bio spreman za akciju i odmah se dao na zabacivanje, što je i donelo rezultat jer je već nakon dvadesetak minuta počeo da dobija prve ribe. Obojica smo se pribojavali mogućnosti da se posle kratkotrajnog jutarnjeg cuga riba potpuno »izgubi«, što se na keju neretko dešava, naročito pri kraju ribolovačke sezone i na njenom početku, ali ovog puta to na našu sreću nije bio slučaj.
PECANJE JE BILO U PRAVOM smislu te reči zahtevno ili, što bi se u ribolovačkom žargonu reklo, »teško«. U izveštajima sa vode po pravilu se ne bavim razlozima što su nekim kolegama čuvarke ostale prazne, budući da sam uverenja da čak i kada bih mogao to sa sigurnošću da tvrdim ne bi bilo ni kolegijalno niti pristojno o tome pisati. Ali zato uvek rado podelim svoje lično iskustvo i primenjeni pristup (bio on dobar ili loš), u uverenja da nekome to može da koristi, bilo kao dobar primer ili kao loš. A ovog puta smatram da je presudno bilo stalno pravovremeno i pravilno reagovanje na promene u ponašanju ribe.
NA POČETKU SEZONE NA TAMIŠU JA uvek počinjem sa sitnim udicama. To sam radio i ovog puta, pa sam isprva lovio na VMC udicu oznake 7002 (klasičnog »kristal« oblika), i to u veličini 16 (koja je realno bliža veličini 18 kod nekih drugih robnih marki... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 606)