Šta se dešava kada jedan od najuspešnijih fideraša sa Zapadne Morave posle više uzastopnih izlazaka u kojima je prosto razbijao mrenu odluči da za promenu pokuša da peca skobalja, a u omiljenom zimovniku naleti na jato klenova raspoloženih za jelo, ali i nadmudrivanje.
Na Zapadnoj Moravi su i vodostaj i ostali uslovi poslednjih meseci bili idealni za pecanje mrene, pa se ona najviše i hvatala. I ja sam je često uspešno lovio, čak toliko da je to počelo da prelazi u rutinu i da me sve manje privlači. Zato sam nedavno rešio da jednog jutra probam nešto sasvim drugo, tj. da uprkos tome što je mrena i dalje radila pokušam da pecam skobalja.
Uveče sam spakovao pribor i napravio hranu tako što sam u brašnastu primamu 100% Catch Skobalj–Mrena (crvenu) dodao mikropelete i malo hlebnih mrvica u boji, dok sam crve ostavio u njihovoj kutijici, sa namerom da ih po potrebi stavljam u hranilicu, ubacujući ih u »sendvič«. Ujutru sam jedva dočekao da se alarm oglasi i odmah sam se zaputio na najbliži teren – na Zapadnu Moravu kod sela Jasika, gde je godinama jedan od najizglednijih zimovnika u kruševačkom kraju.
Za njega sam se opredelio jer sam čuo da prethodnih dana riba skoro uopšte nije radila, pa nije bilo gužve, što mi najviše i odgovara. Čim sam stigao na vodu, video sam da kolega stvarno ima vrlo malo, što je sasvim potvrđivalo informacije da se riba ne javlja. No to me nije nimalo pokolebalo u nameri da probam da prevarim nekog skobalja. Kako neko vreme nisam dolazio na ovaj teren, odlučio sam da ne žurim, već da polako i pažljivo proučim vodu tražeći neki znak prisustva potencijalne lovine. Skobalj se povremeno odavao, a na površini je nešto ukazivalo na to da ima i druge ribe, ali nisam bio siguran koje. Malo se raspitavši kod nekoliko kolega dobio sam definitivnu potvrdu da se vrlo slabo prolazilo tih dana...
BUDUĆI DA OVAJ ZIMOVNIK poznajem kao svoj džep, odlučujem se za poziciju koja je dobra za skobalja i nadam se da ću s obzirom na to da se ipak povremeno javlja na površini uspeti da prevarim bar nekog. Sistem sam namestio još kod kuće, pa sada samo određujem daljinu na kojoj ću pecati i zatim kačim najlon za lajn-klip na obodu špulne, pa namotavam, pri tom brojeći koliko celih okreta ručice ima od »klipovanog« mesta do udara hranilice u vrh štapa. To je vrlo jednostavan a savršeno pouzdan način da u slučaju da dođe do kidanja sistema možemo da ga prevežemo i da nastavimo da pecamo na u milimetar istoj daljini, tj. tamo gde smo već plasirali hranu i navukli ribu na nju... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 393-)