Na sve načine podstrekivana potrošačka groznica, kao jedno od univerzalnih obeležja razvijenog dela savremenog sveta, nije mimoišla nijedan vid pecanja, pa ni fider tehniku. Tako se uz razne objektivno potrebne i korisne delove pribora na tržištu može naći i obilje artikala bez kojih se apsolutno može. Kako se snaći u toj džungli od ponude?
Obilje prateće opreme za fider uključuje i mnogo toga što zaista nije neophodno ali ribolov hranilicom čini komfornijim, a nekada i efikasnijim. U ovom nastavku feljtona pomenućemo samo ono najbitnije, uz napomenu da to ne mora biti ni brendirano niti strogo namenjeno fider ribolovu; ponešto možemo i improvizovati odnosno uspešno zameniti nečim čemu izvorna namena čak ne mora biti ribolovna.
DRŽAČI. Fider štapovi tokom pecanja moraju stajati na odgovarajućim držačima. Na prednji se postavlja središnja sekcija štapa, tako da bude što bliže nosećem delu, a na zadnji naslanjamo donji deo drške (rukohvata). Postoji mnogo različitih konstrukcijskih rešenja prednjih držača i svi su manje ili više upotrebljivi, od običnih »rakljica« do najmodernijih »takmičarskih« modela. Važno je da deo na koji štap naleže bude napravljen od mekog materijala (najčešće je to neoprenska guma ili eventualno plastika), te da ima tako zakrivljene krajeve da oni zadrže štap i u slučaju silovitog udarca ribe.
ŠIPKE. Držači se uvrću u metalne šipke koje se zabadaju u podlogu. Ako idemo i na stajaće i na tekuće vode, u priboru treba da imamo bar jednu kratku šipku (dužine 0,5–1 m) za situacije kada pecamo s nisko postavljenim vrhom štapa (na stajaćicama) i jednu ekstremno dugu (koja se izvlači do dužine od oko 2 m), koja nam može zatrebati kada lovimo sa veoma visoko postavljenim vrhom (na tekućoj vodi). Poželjno je da šipke budu teleskopskog tipa, ne samo zbog lakšeg transporta već i zato da bismo mogli da ih u svakoj situaciji razvučemo odnosno skratimo onoliko koliko je potrebno da postignemo idealan položaj štapa.
TRIPOD je tronožni držač, koji je idealan za terene sa tvrdom podlogom (za betonirane obale, splavove itd.). Najbolji su tripodi koji imaju podesive nožice i šipku na kojoj su držači štapa. Zavisno od konstrukcije nosećeg dela, na tripod je moguće postaviti jedan, dva ili tri štapa.
FIDER-POD je zapravo lakša varijanta šaranskog rod-poda, prilagođena ribolovu s hranilicom. Najčešće je namenjen za jedan ili dva štapa, kojima pruža oslonac u dve tačke. Ima mogućnost nivelacije u više nivoa, pa je upotrebljiv i na strmim obalama, a pošto se ne zabada, pogodan je i za najtvrđe podloge. Može se koristiti u kombinaciji s namenski konstruisanim fider stolicama, standardnim ribolovačkim stolicama, kao i onim takmičarskim.
STOLICA. Stolice praktično svih tipova mogu se koristiti za fider ribolov, uključujući i male hoklice i kamperske stolice, ali su ipak najudobnije i najzgodnije manje »šarandžijske« stolice s podesivim naslonom; »fider stolice« sa naslonom i dodacima u vidu držača i tacni; te takmičarske »platforme«, koje se mogu postaviti na svim terenima (pa i u vodi), a imaju opciju montiranja mnoštva dodatnih elemenata (nosača, držača, tacni...).
MEREDOV, kao i u skoro svim drugim tehnikama u kojima se lovi iole krupnija riba, jeste obavezan deo pribora. Dimenzije korpe treba da odgovaraju veličini ribe koju je realno očekivati u konkretnoj situaciji, a najbolje je da mrežica bude najlonska kada se peca sitnija riba, odnosno gumirana kada se javlja krupnija, jer će za gumiranu mrežu teže zapeti leđno peraje, što se često dešava pri prihvatanju šarana i babuške meredovom s najlonskom mrežom. Drška može biti... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 610-)