Malo je šta u ribolovu tako uzbudljivo kao trenutak kada se voda »otvori« ispod veštačkog mamca koji vodimo po površini i koji delić sekunde nakon toga nestaje u ustima grabljivice. A doživljaj je još intenzivniji kada krupna riba tako udari na brzu vuču, jer taj napad može biti tako silovit da samo što nam ne izbije štap iz ruku. Evo kako da takvih situacija bude što više
Iako i smuđevi, štuke i somovi svih veličina, uključujući kapitalce, i te kako umeju da nasrnu na sitan plen, pa i da udare na samo 4-5 cm duge varalice ili strimere, nema spora oko toga da je bucov od svih naših krupnijih grabljivica najskloniji malim zalogajima. Štaviše, preko cele godine se dešava da i krupne jedinke ove vrste često na potezanke ili sasvim male varalice hvatamo znatno uspešnije nego na veće veštačke mamce, a u pojedinim periodima daleko ćemo najbolje jedinog isključivog grabljivca iz porodice šaranki loviti baš na mušicu vezanu na bočnom predvezu ispred varalice (koja i sama lovi, nekad i veoma efikasno, ali istovremeno služi kao otežanje koje će omogućiti da manji mamac bacimo dovoljno daleko).
VREME KADA SE BUCOV posebno dobro lovi na razne strimere jeste i leto, kada u površinskom sloju vode ima veoma mnogo kauglera ali i sitne ribe raznih drugih vrsta, i to pre svega u blizini razliva, kubika i rukavaca iz kojih mlađ ulazi u matične reke, kao i na mestima s bržim tokom, gde se sitnurija grupiše zbog nešto hladnije i kiseonikom bogatije vode, kao i zbog hrane koju on donosi. Naravno, bucovima posebno odgovaraju pozicije na kojima voda brzo teče i kovitla, jer kao odlični plivači tu bez mnogo muke mogu brzo da se najedu malih riba, tj. da ih lako love dok se one bore da savladaju jaku struju. Zato se sada bucov masovno okuplja, često intenzivno raubuje i posebno dobro hvata na šlajzovima i oko brana, poput onih na Tamišu kod Tomaševca i Opova (kod opovačke su u drugoj polovini jula i napravljene slike koje vidite uz ovaj tekst).
I mada se manje iskusnim kolegama može na osnovu nedovoljno pažljivog posmatranja učiniti da je na takvim mestima agresivne bucove veoma lako loviti i da tu nema nikakve mudrosti već je dovoljno naprosto brzo vući neki mali veštački mamac, to se zapravo retko dešava. Mnogo češće o ishodu odlučuju nijanse, pa je potrebno razlučiti šta u datim okolnostima može doneti uspeh, tj. brojne udarce i ulove.
NAJČEŠĆA A MOŽDA I NAJVEĆA ZABLUDA vezana je za brzinu vođenja. Naime, kada je voda niska, bistra i ravnomernog toka, zaista se može desiti da najproduktivnije a nekada i jedino efikasno bude povlačenje veštačkog mamca najvećom mogućom brzinom. Međutim, u turbulentnoj vodi to uopšte ne mora biti slučaj; štaviše, često ćemo mnogo više napada imati ako sistem – na čijem je kraju varalica površinskog tipa ili neka koja sasvim plitko zaranja, dok je iznad nje strimer na bočnom predvezu – vodimo nekom srednjom brzinom, koju bismo pre smatrali normalnom za štuku nego za bucova.
Još nešto naše bucovdžije retko imaju u vidu – i povremena ubrzavanja vođenja i »tvičevanje« (kratki trzaji sistema pokretima zgloba šake u kojoj držimo štap), pa i sporadične kratke pauze (od oko sekunde ili kraće) tokom kojih će naši mamci malo potonuti i usporiti kretanje a onda ponovo jurnuti, i te kako znaju da budu »okidač« za napad.
POZICIJA SISTEMA U VODENOM STUBU takođe može biti vrlo bitan faktor uspeha. Često ćemo najviše udaraca imati onda kada pronađemo takvu brzinu vođenja pri kojoj nam i varalica i potezanka sve vreme klize po samoj površini vode, »parajući« je, tj. ostavljajući na njoj vidljiv trag. No daleko od toga da to važi uvek i svuda. Štaviše, uopšte nije nemoguće... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 616-)