Dugogodišnje iskustvo načelno je važan faktor uspeha u ribolovu, ali često nije dovoljno, a ume i da bude ograničavajuće ako nas učini nespremnim za prilagođavanje i eksperimentisanje. S druge strane, dešava se povremeno i da nam čist splet srećnih okolnosti ukaže na pravi put u konkretnoj situaciji, nakon čega nam ostaje samo da taj »dar s neba« na pravi način (zahvaljujući iskustvu) iskoristimo
Bez obzira na to koliko iskustva sa raznih voda imamo, kako se za svako konkretno pecanje pripremamo i koliko puta smo sebi i drugima ponovili da u ribolovu skoro nikada ne možemo sa potpunom sigurnošću predvideti šta će se dešavati, veoma često nas razvoj događaja iznenadi. Nekada to što nismo očekivali bude uzrok nepovoljnog ishoda, tj. ostavi nas bez trofejne ribe koju smo već videli na obali i u svojim rukama, drugi put učini da ostanemo bez trzaja na izglednom terenu na koji smo došli u (teoretski) idealno vreme i savršeno spremni. Ali može se desiti (i srećom po nas zavisnike od ribolova – dešava se) da stvari odu u dobrom pravcu, nekad zahvaljujući ribolovačkoj intuiciji i maštovitosti (zasnovanoj bilo na iskustvu, bilo na neznanju udruženom sa samopouzdanjem), a nekada i zahvaljujući čistoj sreći, te da iznenađujuće dobro prođemo loveći očekivanu ribu na neočekivani način odnosno mamac i pristup ili da pošavši na jednu vrstu usled sticaja okolnosti završimo loveći neke potpuno druge. Pri tome, neophodnost improvizacije, na koju smo često primorani kada stvari krenu u neplaniranom pravcu, pozitivno uzbuđuje i najiskusnijeg ribolovca jer ga neminovno vraća na početke, tj. na najrazličitije situacije u kojima je dodatnu draž svakom ulovu davala činjenica da je do uspeha došao snalazeći se i dovijajući – npr. tako što je pecao neadekvatnim priborom ili tehnikom, odnosno teorijski potpuno neodgovarajućim mamcem, nekad čak i pronađenim ili uhvaćenim na licu mesta i sl.
BAŠ JE TAJ FAKTOR NOVOG, TJ. TEK DELIMIČNO očekivanog ali istovremeno u glavnim elementima skoro potpuno iznenađujućeg učinio posebnim nedavni sedmodnevni boravak na najvećoj italijanskoj reci – Pou, kod pre svega po lovu soma čuvenog mesta Izola Serafini, između Pjačence i Kremone, a sedamdesetak kilometara od Milana.
Četvoročlanu ekipu, koja se u tom sastavu po prvi put našla na okupu, osim potpisnika ovog teksta (već duže vreme skoro isključivo varaličara), činili su još Jovica Joca Krstić i Darko Krća – dvojica pasioniranih šarandžija, koji premda im je lov »vodene lisice« daleko najdraži vid ribolova ne beže ni od ostalih načina pecanja, te Darko Veličković, svestrani ribolovac, koji je u poslednjih nekoliko godina iz raznih razloga malo izlazio na vodu, a uz to soma nikada nije ciljano varaličario, tako da je ovu ekspediciju sam video pre svega kao priliku za sopstveni novi početak bavljenja omiljenim hobijem i za upoznavanje s aktuelnim trendovima u teškom »blinkerisanju« najveće evropske slatkovodne ribe.
BUDUĆI DA JE NA POMENUTOM DELU POA OD 1. januara do našeg dolaska, na samom kraju septembra, umesto 3-4 ekstremno velika nadolaska vode zabeleženo čak 10 više, a nakon takvih porasta je uvek potrebna bar neka nedelja da se apetit ribe koliko-toliko normalizuje, i sami smo pretpostavljali ono što nam je i domaćin Vladimir Piljak, vrsni somaroš koji 30 godina živi u Italiji i dugo peca baš kod Izole Serafini, nagovestio kad smo stigli – da se sva riba već duže vreme dosta teško hvata i da ne treba očekivati spektakularne rezultate ni po broju komada ni po prosečnoj veličini ma koje vrste. S druge strane, sva četvorica smo se mesecima unapred radovali ovom putovanju i pecanju, pre svega kao prilici da na neko vreme pobegnemo od svih obaveza i stresova i da sedam dana brinemo neke mnogo prijatnije brige od uobičajenih, a to dobro raspoloženje nisu mogle pokvariti ni najlošije ribolovačke prognoze.
TEŠKE VARALIČARCE, NJIMA ODGOVARAJUĆE velike mašinice i sve moguće varalice za lov soma imali smo u količini koja je bez preterivanja prevazilazila potrebe osam ljudi koji bi na vodi ostali mesec dana. Ali budući da smo posle dužeg većanja na 1.000 km dug put iz Beograda krenuli s dva automobila, nije manjkalo ni drugog pribora, uključujući i četiri šarandžijska kompleta za najtežu varijantu pecanja u dunavskim panjevima, koje Joca i Dejan obožavaju i redovno praktikuju. A pošto su obojica ljubitelji tradicionalnog pristupa u pecanju šarana (iako Joca ima poveliko iskustvo i dosta uspeha i u lovu na moderan način), nisu zaboravili ni »jupolku« punu za kuvanje spremne prekrupe (za punjenje hranilica) i kuvani stari kukuruz za mamac (bez ikakve arome, jer Joca tvrdi da se posle niza godina eksperimentisanja uverio da nikakav miris nije bitan faktor uspeha).
LOV SOMA POČEO JE, S OBZIROM na pesimistične prognoze, čak i bolje nego što smo očekivali, jer je prvog prepodneva vertikalnim džigovanjem Darko, na 40 g tešku silikonsku glavinjaru Demić Lures, za manje od sata uhvatio dva somčeta (po ovdašnjim merilima), teška 7-8 kg. To je prijatno iznenadilo i našeg domaćina, budući da u prethodnih nekoliko dana nije bilo vesti ni o takvim ulovima na ovom terenu, iako se tu dosta peca – u ove krajeve dolaze i ribolovci iz ostalih delova Italije, kao i iz susedne Švajcarske, a kod obližnje brane nalazi se jedan od najvećih nemačkih somaroško-šarandžijskih kampova na Pou, koji može da primi četrdesetak gostiju odjednom, pa zahvaljujući tome i društvenim mrežama informacija o dešavanjima na vodi ne nedostaje.
Međutim, već narednog dana je nivo Poa počeo da oscilira, te smo, usled rada brane, ustali po jednom vodostaju, dok smo popili kafu reka je narasla za skoro metar, da bi potom, dok smo doručkovali i većali šta da radimo, pala na prethodni nivo. Uz to je dobila i mutnjikavu beličastu boju, što je posebno deprimiralo Jocu, koji je bar deset puta ponovio da u takvim uslovima na Dunavu u Grockoj, gde ima vikendicu i peca iz svog dvorišta, nije moguće uhvatiti ni »peša« i da je bolje da odemo do najbližeg tržnog centra po namirnice i na kafu, jer nema šanse da bilo šta uhvatimo.
To smo i uradili, u nadi da će se taj vodostajni »ringišpil« smiriti i da ćemo narednih dana imati koliko-toliko stabilniji nivo i bolje uslove za pecanje, što je nagoveštavala i vremenska prognoza, koja je obećavala još dva dana skoro sasvim bez padavina u delu Italije u kom smo bili.
NI SLEDEĆEG JUTRA BOJA VODE NIJE bila bolja, uz to je nivo bio nešto viši nego prethodnog dana a tok brži, što već nije slutilo na dobro. Da prekratimo vreme, na crviće, crvene i crne gliste ponete iz Srbije lovili smo brojne i vrlo agresivne američke kanalske somiće od 200-300 g, ali je i to ukazivalo da nam situacija ne ide u prilog. Naime, na 7-8 m od obale, jaka struja je kao od šale po dnu kotrljala dubinske sisteme s olovom od 100 g, koji bi stali tek dvadesetak metara nizvodno, kada bi voda zanela uteg u visinu sredine splava. Darko i ja bili smo u ozbiljnoj dilemi gde da tražimo soma, a Joca i Deki su počeli da razmatraju mogućnost odlaska na deo reke iznad brane, gde jedan italijanski kolega na zakupljenom delu obale ima hranjeno mesto za šarana, sa kog se po preporuci može pecati, ali uz obavezu hranjenja bojlijima koje domaćin pravi (kako bi bio siguran da je riba naviknuta samo na ono na šta on i peca).
No slučaj je hteo da se dok sam naslonjen na ogradu terase splava pio drugu kafu tog jutra i spremao se da s Darkom, po principu »eci peci pec«, izaberem teren na kom ćemo tog dana malo kupati varalice, na petnaestak metara nizvodno od splava i bukvalno pola metra od obale iz vode na trenutak pojavi poveliki crvenkasti rep!
»ŠARAN! I TO NE MALI!«, viknuo sam kako bi me čuli prijatelji koji su sedeli unutra. Naravno, odmah su sva trojica bila kraj mene i krenula da me ispituju... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br 622, od 25.10.2024.-)