Dodatno mirisanje i bojenje prihrana i mamaca nije novijeg datuma, a pribegava mu se u svim vidovima lova mirnih riba. Ali poslednjih godina sve više ribolovaca, uključujući i fideraše, umesto umakanja, prskanja sprejom ili mešanja veće količine aditiva sa primamom dodaje male količine visokokoncentrovanih tečnosti pomoću flašica sa kapaljkom. Otkrivamo vam glavne prednosti takvog pristupa
U fideru se mogu koristiti svi mamci, prihrane i dodaci koji se upotrebljavaju i u pecanju na plovak i u šaranskom ribolovu. Uz hranilice i štapove izuzetno osetljivih izmenljivih vrhova, to je ono što ovu tehniku čini osobenom. Od samog početka moderne »fider revolucije«, koja se zahuktala posle 2007, u upotrebu su ušli razni aditivi, kojima se povećava efikasnost mamaca i primama. Ono što je preuzeto iz modernog šaranolova koristi se u klasičnom fideru, ali još više u tzv. metodu, i to naročito na komercijalnim revirima, dok su za fider pecanje na tzv. otvorenim (»divljim«) vodama primenljivija moderna rešenja iz plovkaroške »kuhinje«, od kojih su mnoga preuzeta od šarandžija, s tim što su proizvodi po pravilu nešto slabije koncentracije.
Ovoga puta objasniću vam kako se upotrebljavaju tečni aditivi u formi tzv. kapaljki, koji se u poslednjih nekoliko godina polako primaju i u klasičnom fideru i u metodu, a rado ih koriste ne samo takmičari već rekreativni ribolovci. Sama ambalaža, tj. plastična flašica sa kapaljkom, ima prednost u odnosu na obične flašice, ali i na umakaljke (dipove) i sprejeve, jer je rasipanje dragocene tečnosti smanjeno, a u odnosu na dipove rok upotrebe produžen, budući da čestice prihrane i mamci ne mogu da »kontaminiraju« tečnost i izazovu njeno kvarenje ili menjanje njenih svojstava.
KAPALJKA JE EFIKASNA za tretiranje mamaca, i to posebno onih postavljenih na udicu, jer je postupak veoma jednostavan, a doziranje izuzetno precizno. Nakapavanjem možemo povećavati privlačnost bukvalno svih mamaca, kako živih, tako i prerađenih (od crva, pinkija i glista, preko hleba i kukuruza, do peleta, bojlija itd.).
I prihranu je moguće na ovaj način lako i efikasno učiniti izazovnijom, i to bilo pre ubacivanja smese u hranilicu ili nakon toga. Efekat dodavanja tečnosti hrani pre no što potonju »upakujemo« nešto je sporiji, te se ovo rešenje uglavnom primenjuje na dubljim ili tekućim vodama, dok će dejstvo dodatka, ako se nakapa na smesu stavljenu u hranilicu, biti brže, pa se tome pribegava isključivo na stajaćim i plitkim terenima, po mirnom vremenu. Naravno, isto tako možemo učiniti zanimljivijom i primamu koju u formi kugli bacamo rukom, praćkom ili na neki drugi način.
SUŠTINA POSTUPKA ISTA je kao u slučaju umakanja (dipovanja). Različiti tečni aditivi služe tome da unaprede atraktivnost mamaca odnosno prihrana, čineći ih istovremeno vizuelno primamljivijim, mirišljavijim i ukusnijim, a neretko i hranljivijim, tako da ribu privuku, podstaknu na jelo i zadrže u hranjenoj zoni. Zavisno od karakteristika tečnosti, ona može da imitira fitoplankton, alge ili kolonije tubifeksa, fuja i drugih sitnih vodenih organizama, koji su osnovna hrana mnogih mirnih riba i mlađi svih vrsta. Kapaljkama se dodaju i arome raznih vrsta, zaslađivači i stimulatori (atraktori), a pre svega betain. Mnogi proizvođači primama i mamaca iz cele Evrope u ponudu su već uključili proizvode ovog tipa, a među njima su i dve domaće firme, čije sam proizvode imao zadovoljstvo da testiram, pa ću vam svoja iskustva ovom prilikom i preneti... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 420-)