U pe­ri­o­du ko­ji pret­ho­di mre­stu, pol­no zre­le štu­ke se i da­lje hra­ne, ali se ne kre­ću pre­vi­še i ni­su sprem­ne za du­go jur­ca­nje za ple­nom. Za­to ih je jed­no­stav­ni­je na­ve­sti da uzmu pri­rod­ni ma­mac (ke­de­ra) ne­go va­ra­li­cu. Či­nje­ni­ca da u ovom pe­ri­o­du ni­je uvek la­ko do­ći ni do od­go­va­ra­ju­ćih ži­vih ma­ma­ca ne pred­sta­vlja ve­li­ki pro­blem, jer se mo­že vr­lo uspe­šno pe­ca­ti na mr­tve slat­ko­vod­ne ili mor­ske ri­be i nji­ho­ve ko­ma­de. Pre­zen­ta­ci­ja ko­ju vam ovo­ga pu­ta pred­sta­vlja­mo do­ka­za­no je ve­o­ma efi­ka­sna baš u ovom de­lu go­di­ne.

Montaža sa dve udice

Mno­go pu­ta sam raz­mi­šljao o za­po­sta­vlje­no­sti du­bin­skog me­to­da u lo­vu štu­ke kod nas i bez­u­spe­šno tra­žio od­go­vor na pi­ta­nje za­što teh­ni­ku ko­ja je iz­u­zet­no efi­ka­sna i po­pu­lar­na me­đu smu­đa­ro­ši­ma i so­ma­ro­ši­ma ta­ko ma­lo ri­bo­lo­va­ca ko­ri­sti za pe­ca­nje te ri­be. Pod­ra­zu­me­va se, na­rav­no, da du­bin­kom ne­će­mo lo­vi­ti na plit­kim i ve­o­ma za­tra­vlje­nim vo­da­ma, na ko­ji­ma bi gra­blji­vi­ca te­ško pro­na­šla ke­de­ra skri­ve­nog u gu­stom prid­ne­nom ra­sti­nju, ali za du­blje te­re­ne sa re­la­tiv­no či­stim dnom ovaj si­stem je na­pro­sto ide­a­lan, na­ro­či­to u zim­skom de­lu se­zo­ne, ka­da se štu­ka ma­lo kre­će i ret­ko di­že u gor­nje slo­je­ve vo­de. Ovo­ga pu­ta vam u sli­ci i re­či po­ka­zu­je­mo ka­ko da za sve­ga ne­ko­li­ko mi­nu­ta na­pra­vi­te jed­nu od naj­jed­no­stav­ni­jih i isto­vre­me­no naj­e­fi­ka­sni­jih mon­ta­ža, za či­ju su iz­ra­du po­treb­ni sa­mo od­go­va­ra­ju­ći pred­vez sa udi­com, olo­vo i obič­na gu­mi­ca za te­gle (fo­to 1).

Zi­mi štu­ka ra­do je­de krup­ne ži­ve i mr­tve mam­ce, pa će­mo joj ke­de­ra po­nu­di­ti na 40-50 cm du­gač­koj saj­li­ci, oka­če­nog na dve ma­nje tro­kra­ke (npr. ve­li­či­ne 6)... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 341-)