Nijedna grupa ribolovaca ne raduje se toliko dolasku zime kao skobaljaši. Iako se »srpski losos« peca tokom cele godine, u ovom periodu je najaktivniji, a prosečna lovna veličina je najveća. Zahvaljujući dugogodišnjem čuvanju mresta, na području Kraljeva ima mnogo ribe, pa nije ni čudno što se na obalama Ibra i Zapadne Morave često traži mesto više
Budimo se u pola noći, izvlačimo se iz toplog kreveta i ustajemo. Pakujemo pribor i po ciči zimi odlazimo na vodu! Ložimo vatru, cvokoćemo, duvamo u dlanove, šmrkćemo i čekamo da svane. Pecamo. Ruke mrznu, alke na štapovima se lede, napolju je debeo minus. Riba dobro radi, više ne osećamo zimu, adrenalin kipi. Tako je to. Za mnoge koji se ne bave ovim sportom ovo je neshvatljivo; čude nam se ili nas čak kritikuju, pa i osuđuju. Smatraju nas gomilom ludaka koji po zimi u gluvo doba noći izlaze iz kuće zarad nekoliko riba. A mi, strastveni ribolovci, možda i jesmo malo čudni, ali nipošto nismo ludi. Na vodu nas teraju životna pasija i neizmerna ljubav prema skobalju, ribi naših snova, koju mi nastanjeni na području Kraljeva zimi uživamo da lovimo, a s proleća posebno dobro čuvamo kako bismo joj omogućili nesmetani mrest, u čijim plodovima kasnije uživamo.
PUNA SEZONA LOVA skobalja na kraljevačkim vodama polako se zahuktava. Tokom decembra, »srpski losos« je dobro radio na svim poznatim revirima na Ibru i Zapadnoj Moravi; iz dana u dan gužve na udarnim terenima bile su sve veće, jer osim plovkaroša iz Kraljeva na njih dolaze i kolege iz okolnih mesta ali i iz onih udaljenijih (Raške, Novog Pazara, Kosovske Mitrovice...), pa su izgledne pozicije zauzimane čak i nekoliko časova pre ponoći. Najposećeniji tereni na Zapadnoj Moravi su oni u Grdici (kod Oplanićkog mosta) i u Sirči (kod tzv. Visećeg magnohromskog mosta). Na Ibru se »nosonja« javljao na delu od kajakaškog kluba do restorana Ženeva, a najveća gužva bila je na potesu od splavova do tzv. Novog mosta, gde se uz skobalja prosečne težine od oko 500 g sporadično javlja i krupna mrena (1,5 kg, pa i teža), koja nespremnim kolegama kao od šale kida tanje najlone.
Skobalj se uglavnom lovi tehnikom vožnje plovka sa laganim kočenjem, na dubini od 2 do 4 m i na desetak metara od obale. Nakon zabačaja, sistem treba pustiti da se slobodno kreće i lagano zadržavati tek toliko da plovak ne izranja previše iz vode. Pri tom valja voditi računa o tome da najlon uvek bude zategnut (da ne pravi »stomak«) kako bi se moglo pravovremeno reagovati kontrom, jer i skobalj i mrena energično uzimaju mamac, što se manifestuje naglim potapanjem plovka. Radi lakšeg i sigurnijeg prihvatanja krupnijih primeraka treba koristiti meredov sa dužom drškom, pogotovo ako se peca sa visoke obale.
Pre početka pecanja poželjno je »prepipati« teren i tačno odrediti dubinu. Dno Morave i Ibra, kao i drugih reka mrenskog tipa, na pojedinim delovima prekriveno je krupnim oblucima, a ponegde i popločano velikim stenama, pa je potrebno da se upoznamo sa konfiguracijom kako bismo odabrali najbolju »liniju« za puštanje plovka i odredili dubinu na kojoj ćemo ponuditi mamac. Dril na mašinici treba podesiti tako da prokliza pri većem opterećenju, što većina ribolovaca zna, ali mnogi zaborave da učine, pa im krupna riba pokida najlon u prvom begu nakon kontre... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 418/419-)