Tamiš je celim tokom kroz našu zemlju reka izrazito sporog toka, čija širina i dubina ne variraju mnogo. No, uprkos tome, od terena do terena mogu se i značajno razlikovati i riblji fond i način ponašanja ribe, pa i najproduktivniji način ribolova. Naš saradnik još jednom je pronašao dobitnu kombinaciju na mestu na kom nikada ranije nije pecao
Na poziv Slobodana Neševskog, mog mlađeg kolege po štapu i saradnika Ribolova, zaputio sam se pre nekoliko dana na jedan od popularnih lokaliteta u donjem toku Tamiša, kod sela Glogonj. Na tom terenu do sada nisam imao prilike da pecam, ali sam još pre više od mesec dana rešio da ga posetim, jer mi je moj domaćin javio da je na njemu bilo solidnih ulova deverike i babuške, a nakon poslednjeg pecanja u Sakulama, na kom je dominirala izrazito sitna riba, hteo sam da vidim da li je na ovom delu toka situacija bolja.
NA ODREDIŠTE SAM STIGAO po mrklom mraku – kao po običaju, i to dobrim putem koji vodi do same reke. Pod svetlošću farova nakvasio sam i prosejao prihranu namenjenu lovu bele ribe fider tehnikom, kojoj sam potom dodao pelete i šećerac. Dok sam se raspakovao, već je počelo da sviće, pa sam olovnom suzom od 20 g, vezanom za kraj osnovne strune, ispitao dno uz suprotnu obalu, gde je bilo potopljenih stabala i zaključio da je prilično čisto i da dubina iznosi oko 4 m.
Posle početnog prihranjivanja, udicu veličine 16 namamčio sam kombinacijom po jednog crvenog i belog crvića i zabacio. Ubrzo sam dobio prvu ribu, i to deveriku veličine dlana, što mi je dalo nadu da bi ovo moglo biti lepo pecanje. Međutim, kao i prethodni put (na pomenutom pecanju u Sakulama), na mamac su počele da kidišu sitne krupatice, a česti su bili i promašaji, pa je bilo izvesno da ću morati svojski da se potrudim ne bih li našao način da lovim krupnije ribe.
PROBAO SAM NAJPRE da eliminišem siću šećercem i kuvanim kukuruzom na udici, ali ona je udarala i na te velike mamce... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 411-)