Relativno česti gubici krupnih riba pri pecanju šarana fider sistemima sa metod hranilicom i izrazito kratkim predvezom muče i mnoge vešte ribolovce. Ovoga puta otkrivamo vam glavne razloge te neželjene pojave i načine da se ona što ređe događa
Metod fider, tj. pecanje šarana fider štapovima i hranilicom uz upotrebu izrazito lepljive prihrane, te sistemom sa vrlo kratkim predvezom (tako da udica bude utisnuta u primamu ili tek nekoliko centimetara odmaknuta od nje) najuspešniji je način lova šarana na mnogim komercijalnim revirima. Ali, ni on nije bez mana, a neke od njegovih najslabijih tačaka su baš one koje ga istovremeno čine tako efikasnim. Ovoga puta biće reči o tome zašto krupni šarani prilično često spadaju sa udica kad se ovom tehnikom peca, kako bi oni koji se sa tim problemom sreću mogli da odgovarajućim korekcijama pribora i njegove upotrebe povećaju procenat realizovanih udaraca.
IZRAŽENA AGRESIVNOST. Prvi i osnovni razlog za spadanje velikih šarana sa udice je taj što uglavnom veoma agresivno nasrću na mamac, pa se desi da se ne zakače kako treba. Klasične praškaste (brašnaste) prihrane veoma brzo šarana »prizovu« na hranilište, a zbog vrlo sitnih čestica on potragu za krupnijim komadima hrane nastavlja temeljnim pretraživanjem pozicije i dolazi do hranilice, koju uzme kada je mamac na njoj »sakriven«, što je rešenje za kojim se veoma često poseže u ovakvom ribolovu. Meni se u više navrata desilo da šaran proguta celu hranilicu, a poslednji put je to bilo nedavno na komercijalnom reviru u Samaili. Tom prilikom mu je ona tokom borbe kao metak izletela iz usta, ali je udica u njima, na sreću, ipak ostala. Iako to može da se završi drugačije, tj. bez kačenja, kako svojevremeno reče Zdravko Čolić: »Ne bi' ja tu ništa dir'o«, jer nam je cilj da se riba što agresivnije ponaša sa hranom i mamcem, budući da ćemo je tako lakše uhvatiti nego kada je veoma oprezna.
SUVIŠE LAGANE HRANILICE. Drugi razlog čestog spadanja šarana je u direktnoj vezi sa prvim – naime, kod metod fidera je »samokačenje« (eng. »selfhooking«) šarana problematično kada hranilica nije dovoljno teška, što je čest slučaj. Naime, najčešće korišćene metod hranilice uglavnom imaju između 20 i 40 g, što sa 30 do 50 g hrane čini 50–90 g – sasvim dovoljno da fider priborom zabacimo onoliko koliko je potrebno da dosegnemo zonu u kojoj je riba, ali često nedovoljno da bi se ona upecala »sama od sebe«... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 411-)