Efi­ka­snost u pe­ca­nju na plo­vak umno­go­me za­vi­si od pra­vil­nog iz­bo­ra mo­de­la, tj. ob­li­ka i no­si­vo­sti tog in­di­ka­to­ra tr­za­ja i jed­nog od naj­bit­ni­jih de­lo­va na­šeg si­ste­ma. Što vi­še is­ku­stva ri­bo­lo­vac ima, to mu je lak­še da do­bro oda­be­re, ali će i po­čet­ni­ci­ moći da se sna­đu ako se pri­dr­ža­va­ju ne­kih osnov­nih pra­vi­la.

pravameravel

Na to zim­sko pe­ca­nje bo­dor­ke na jed­noj od šljun­ka­ra ne­da­le­ko od Kru­šev­ca do­šao sam sa si­ste­mom ve­za­nim kod ku­će, za ko­ji sam oda­brao plo­vak no­si­vo­sti 0,2 g, igli­ča­stog ob­li­ka i iz­u­zet­no tan­ke an­te­ne. Vo­da je bi­la pot­pu­no mir­na, udi­ca ve­li­či­ne 20, a pred­vez pro­me­ra 0,08 mm – da­kle, sve ka­ko tre­ba, na pr­vi po­gled. Ali dok je moj otac va­dio ri­bu za ri­bom (ve­o­ma sit­ne žu­to­o­ke), pe­ca­ju­ći sa plov­kom od 0,7 g, kod me­ne se ni­je de­ša­va­lo ama baš ni­šta. Po­sle ne­kog vre­me­na sam shva­tio u če­mu je pro­blem – lo­vi­lo se na du­bi­ni od 2,5 m, a moj ma­mac je zbog ma­log op­te­re­će­nja pre­spo­ro to­nuo do slo­ja u ko­me se ri­ba na­la­zi­la. Iako mi ni­je bi­lo ni­ma­lo la­ko da pro­mr­zlim pr­sti­ma pra­vim no­vi si­stem od sit­nih i tan­kih ele­me­na­ta, ni­sam imao dru­gog iz­bo­ra, a za taj trud sam go­to­vo mo­men­tal­no na­gra­đen ta­ko što sam i sam po­čeo da lo­vim ri­bi­cu za ri­bi­com. To je, na­rav­no, sa­mo je­dan od bez­broj­nih pri­me­ra ko­ji po­ka­zu­ju ko­li­ko pra­vi­lan iz­bor plov­ka mo­že uti­ca­ti na ko­li­či­nu ulo­va.

A VE­ĆI­NI NAS KO­JI PE­CA­MO plov­ka­ro­škim teh­ni­ka­ma ku­ti­je su pre­pu­ne mo­de­la raz­li­či­tih ve­li­či­na, di­zaj­na i ob­li­ka, ali smo če­sto sklo­ni da do­hva­ti­mo pr­vi ko­ji nam pad­ne pod ru­ku i uči­ni nam se in­te­re­sant­nim u da­tom tre­nut­ku, bi­lo na vo­di ili dok kod ku­će pri­pre­ma­mo mon­ta­žu. Uko­li­ko po­gre­ši­mo, po­sle to­ga mo­že­mo da sve ura­di­mo ka­ko tre­ba – da pro­na­đe­mo pra­vo me­sto, ba­ci­mo od­go­va­ra­ju­ću pri­ma­mu, iza­be­re­mo ade­kva­tan ma­mac... Ne­ka­da će ma­mac spo­ro sti­za­ti do ri­be, u dru­goj pri­li­ci će pre­br­zo pro­la­zi­ti kroz sloj u kom bi ga ona uze­la, u tre­ćem slu­ča­ju će si­stem bi­ti ne­do­volj­no ose­tljiv, pa nam ne­će uka­zi­va­ti da tre­ba da kon­tri­ra­mo ili će ri­ba ose­ća­ti pre­ve­li­ki ot­por i pu­šta­ti ma­mac pre no što se udi­ca na­đe na pra­vom me­stu, u če­tvr­tom će ri­ba bi­ti pre­da­le­ko, tj. plo­vak će bi­ti isu­vi­še lak da bi­smo mo­gli da do­seg­ne­mo zo­nu u ko­joj se na­ša po­ten­ci­jal­na lo­vi­na na­la­zi. A re­zul­tat će u sva­kom od tih slu­ča­je­va bi­ti lo­ši­ji ne­go što smo pri­želj­ki­va­li ili što bi mo­gao bi­ti. Po­gle­daj­mo za­to na šta sve tre­ba obra­ti­ti pa­žnju pri iz­bo­ru plov­ka... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 342-)