Naj­u­spe­šni­ji ri­bo­lov­ci su oni ko­ji ume­ju da se pri­la­go­de sva­koj si­tu­a­ci­ji i da iz­vu­ku mak­si­mum i u naj­te­žim uslo­vi­ma. A pe­riod u ko­me ri­ba je­de ma­lo i ret­ko, pri tom se mal­te­ne ne po­me­ra­ju­ći s me­sta,  sve je sa­mo ne lak za pe­ca­nje. No spe­ci­ja­li­sti za mo­der­ni ri­bo­lov sa hra­ni­li­com zna­ju put do uspe­ha i u ta­kvim okol­no­sti­ma.

Ve­ći­na ri­ba na­šeg pod­ne­blja se u hlad­noj vo­di sla­bo kre­će i ne­ma iz­ra­žen ape­tit. Taj pri­rod­ni re­gu­la­tor­ni me­ha­ni­zam omo­gu­ća­va tim hlad­no­krv­nim or­ga­ni­zmi­ma da lak­še pre­ži­ve pe­riod u ko­me te­ško do­la­ze do pri­rod­ne hra­ne a mo­ra­li bi da na sva­ku ak­tiv­nost tro­še mno­go ener­gi­je. No to ni­po­što ne zna­či da se i u ovom raz­do­blju ne mo­že pe­ca­ti ra­znim teh­ni­ka­ma, pa i na fi­der, i to ka­ko na sta­ja­ći­ca­ma ta­ko i na te­ku­ći­ca­ma. Na uspeh mo­že­mo ra­ču­na­ti sa­mo uz pra­vi­lan pri­stup, ko­ji pod­ra­zu­me­va i iz­bor od­go­va­ra­ju­ćih ma­ma­ca i pri­ma­me.

Riba na dijeti

PRI­HRA­NE ZA ZIM­SKO FI­DER PE­CA­NJE NA RE­KA­MA u osno­vi su iste kao one ko­je se ko­ri­ste u osta­lim de­lo­vi­ma se­zo­ne, ali sa­da nji­ho­va ener­get­ska vred­nost tre­ba da bu­de ne­što ni­ža. To se po­sti­že na kraj­nje jed­no­sta­van na­čin, do­da­va­njem ve­će ko­li­či­ne te­ške ze­mlje, ko­ja za­pre­min­ski tre­ba da či­ni od 50 do 80 od­sto hra­ne. Bu­du­ći da pri­ma­ma ne tre­ba da bu­de na­ro­či­to ak­tiv­na, mo­že­mo na­pra­vi­ti ne­što kom­pakt­ni­ju ma­su (vla­žni­ju ne­go što je uobi­ča­je­no)... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 343-)