Moderne mašinice uglavnom se prave tako da im radni vek ne bude predug, pogotovo kada su iz srednje ili niže cenovne kategorije. Međutim, postoje izuzeci od tog pravila. A kada se pojave i ribolovci ih otkriju, potražnja za takvim modelima traje godinama, pa i decenijama nakon prestanka proizvodnje. Ovog puta predstavljamo vam baš jedan od takvih čekrka
Odavno je poznato i najveći broj ribolovaca se slaže sa konstatacijom da se o kvalitetu nekog dela pribora za pecanje može na pravi način diskutovati tek posle položenog testa u praksi, tj. na vodi. Što duže testiranje traje, tim bolje. Mašinica koju ću ovom prilikom predstaviti nije ni najskuplja, ni najkvalitetnija, ni najvrednija od svih kojima sam tokom decenija pecao. Ali mi jeste među omiljenima, i to u tolikoj meri da sam rešio da joj posvetim ovaj tekst, kako bih objasnio šta jedan na prvi pogled sasvim prosečan čekrk čini toliko vrednim da je mnogim ribolovcima postao sinonim za odličan odnos cene i kvaliteta (tj. na engleskom »value for money« – »vrednost za novac«).
BANAX JE KOMPANIJA IZ JUŽNE Koreje, koja do samog početka 21. veka kod nas gotovo da nije ni bila poznata. Osnovana je 1973. godine i sve do 1997. je ceo asortiman proizvodila isključivo u matičnoj državi, a od tada je deo proizvodnje prebacila u Kinu, dok je u svojoj prvoj fabrici pravila kvalitetnije modele. Jedan od razloga za potpunu odsutnost sa našeg tržišta i slabo poznavanje njihovog proizvodnog programa ležala je u činjenici da je Banax bio (i praktično ostao) najviše orijentisan na tržišta Kine, Japana, Malezije i nekih latinoameričkih država. Kod nas Banax mašinica dugo nije bilo u ponudi.
Međutim, za nas po mnogo čemu nesrećne 1999. godine, na novosadskom LORIST-u (koji je, uzgred budi rečeno i pored brojnih nedaća ipak bio održan), predstavljeni su prvi primerci ovih mašinica, a među njima i najpopularnija serija Si. Svi izloženi primerci su praktično odmah bili razgrabljeni. Vrlo brzo posle toga, a naročito od 2000. godine i kasnije, ova mašinica stiče status najtraženije i najprodavanije na našim prostorima. Glavni razlog teenormne popularnosti ležao je u gotovo savršeno usklađenom odnosu kvaliteta i cene. Štaviše, Banax je imao neka veoma napredna rešenja, koja su koristili i mnogo skuplji i poznatiji rivali Shimano i Daiwa, ali je koreanska firma sve to uspela da uklopi u popularnu cenu, što je našim ribolovcima tog momenta došlo »kao kec na 11«. Inače, Banax je proizvodio mašinice i za različite robne marke, koje su stavljali svoje ime na njih i tako ih prodavale, neretkom po višim cenama, u luksuznijim pakovanjima i sa nekim kozmetičkim izmenama. Kod nas su stizali izvorni Banax modeli, sa imenom fabrike, što se meni odmah svidelo, kao i činjenica da je na stopi bilo izliveno »Korea«, a na kartonskoj kutiji je bilo odštampano još preciznije: »Made in Korea«. Ovo je u startu brisalo svaku sumnju u eventualno kinesko poreklo ovih mašinica.
POŠTO MI JE PRVA SERIJA (sa LORIST-a) promakla, morao sam da sačekam sledeću turu, kako bih postao vlasnik Banaxa. Nešto kasnije, prezadovoljan, kupio sam još jednu istu mašinicu – Si800, koja je, po meni, idealne veličine (prima 130m/0,35mm) za većinu riba koje sam tada aktivno lovio, kao što su smuđ, štuka, bucov i (poneki) krupni klen. Uz model 800, u seriji su izrađivane i veličine 600, 1300 i 1600. Kako je tada kod nas bilo moderno imati veće mašinice, »zlu ne trebalo«, model 1300 bio je nešto popularniji nego 800, koji sam ja kupio, kao ljubitelj »lakših kategorija«, i nisam zbog toga nikada zažalio... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 408-)