Sredinom leta u ribolov uglavnom idemo rano ujutru ili u kasnim popodnevnim i večernjim satima, kada je boravak na vodi znatno prijatniji a i mogućnost da nešto ulovimo veća nego u najtoplijem delu dana. Ali nekada nismo u prilici da biramo, pa sam se tako prošle nedelje sa prijateljem Đoletom zatekao na Dunavu u vreme kada je prva, jutarnja smena ribolovaca već uveliko bila kod kuće.
Nameravali smo da pecamo na bolonjeze, a imali smo sreće da nađemo po svim kriterijumima veoma dobro mesto. Iza leđa nam je bio vrbak, koji nas je poprilično štitio od sunca; tok je bio ujednačen i ne previše brz, a sondiranjem smo utvrdili da na oko 15 m od obale postoji izraženi odsek, tako da se dubina sa nepuna 2 m odjednom naglo povećava na gotovo 5 m, odakle se potom ka sredini pruža ravan šljunkoviti plato.
TRI DUBINSKE HRANE domaćih proizvođača, koje su se nakupile u Đoletovim zalihama, najpre smo dobro pomešali na suvo, te smo im dodali tri šake kukuruza šećerca. Zatim smo masu pažljivo nakvasili, uz konstantno mešanje, dobivši tako šest litara primame, kojoj smo dodali tri litra prosejane crne teške zemlje, uzete sa obližnjeg priobalnog krtičnjaka. Pre početka pecanja sam napravio sedam-osam kugli veličine osrednje jabuke i rukom ih bacio ispred nas, odmah iza brežine, dok smo ostatak prekrili krpom, kako se ne bi presušio, i ostavili u hladovini da bismo ga po potrebi koristili za dohranjivanje.
Ja sam lovio na bolonjez od šest metara, fiksni plovak izduženog oblika, nosivosti 10 g, i olovnu suzu od 8 g (jer nisam imao nijednu od 9 g, koja bi bila idealna), sa obeju strana fiksiranu malim olovnim sačmicama... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 330-)