Pe­ca­nje naj­ve­će evrop­ske slat­ko­vod­ne ri­be du­bin­skim me­to­dom je ve­o­ma iza­zov­no i uz­bu­dlji­vo. Za to su nam po­treb­ni jak i do­bro uklo­pljen pri­bor, do­sta str­plje­nja i ume­ća, kao i do­bro na­pra­vlje­ni i po­u­zda­ni si­ste­mi, ko­ji će omo­gu­ći­ti op­ti­mal­nu pre­zen­ta­ci­ju mam­ca... 

Se­zo­na lo­va so­ma na pri­rod­ne mam­ce je u pu­nom za­ma­hu i tra­ja­će sve do sre­di­ne je­se­ni. Na je­ze­ri­ma se po­naj­pre ko­ri­ste mon­ta­že sa usi­dre­nim plov­kom (ba­le­ri­nom), dok se du­bin­ka ne­u­po­re­di­vo če­šće upo­tre­blja­va na ve­li­kim rav­ni­čar­skim re­ka­ma, na ko­ji­ma se som kod nas naj­vi­še i pe­ca. Za­to vam pred­sta­vlja­mo tri stan­dard­ne du­bin­ske mon­ta­že.

Tri dubinska sistema

1. UDI­CA NA KRA­JU. Naj­po­pu­lar­ni­ji si­stem je isto­vre­me­no i naj­jed­no­stav­ni­ji. Pra­vi se ta­ko što na osnov­ni naj­lon na­vu­če­mo kli­ze­će olo­vo od­go­va­ra­ju­će te­ži­ne (obič­no iz­me­đu 40 i 100 g, ali ne­ka­da i pre­ko 150 g) i za­tim za kraj stru­ne ve­že­mo vr­ti­li­cu, za či­ji do­nji kraj fik­si­ra­mo pred­vez. Iz­me­đu olo­va i vir­ble oba­ve­zno tre­ba sta­vi­ti ko­mad bu­ži­ra ko­ji će šti­ti­ti čvor od uda­ra­ca ute­ga, a po­me­ra­nje olo­va po naj­lo­nu sa gor­nje stra­ne (pre­ma šta­pu) ogra­ni­či­će­mo po­mo­ću si­li­kon­skog sto­pe­ra ili ve­zi­va­njem par­če­ta obič­ne gu­mi­ce za te­gle... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 353-)