Silikonske glavinjare postale su poslednjih godina jedan od najpopularnijih veštačkih mamaca u krugovima naših ribolovaca. Koriste se za lov svih slatkovodnih predatora, a posebno su se efikasnim pokazale za rečnog smuđa, koji ove varalice kompaktnog tela i snažne vibracije doživljava kao veliki i primamljiv plen
Glavinjare su vrsta varalica sa vibracijom voblera, a po mogućnostima prezentacije bliske su silikoncima. Na njih se smuđevi (ali i druge grabljivice) s uspehom mogu pecati tokom većeg dela godine – kako leti (kada vode vrve od aktivne sitne ribe), tako i u proleće, kada bela riba migrira ka mrestilištima, ali i u jesen, kad se ciprinidi masovno kreću ka zimovnicima. Kao i šedovi, tvisteri i drugi njihovi »mekani rođaci«, namenjene su lovu aktivnih predatora. Mogu se koristiti u svim slojevima vode, a zahvaljujući konstrukciji njihovo malo telo proizvodi veliku vibraciju, zbog čega grabljivicama po svoj prilici deluju kao znatno veći zalogaj no što zapravo jesu, pa neretko donose trofejne ulove. Uz sve to, silikonske i metalne glavinjare (ali i one od tvrde plastike, koje prave naši majstori) znatno su jeftinije od voblera, pa nije nimalo čudno što su sve popularnije poslednjih godina, ne samo kod nas, nego i širom sveta.
ZBOG ŠIROKIH BOKOVA I USKE poprečne siluete, akcija i vibracija glavinjare vidno se menjaju sa promenom ugla vođenja u odnosu na smer strujanja vode, u zavisnosti od kog biramo jedan od dva različita načina prezentacije. Prvi jeste lerovanje slično onom u klasičnom džigovanju, gde se strujanje koristi kao pogonska snaga varalice, a kontakti sa dnom ostvaruju dizanjem i spuštanjem vrha štapa. Putanja varalice u ovom slučaju je izlomljena (»testerasta«) linija, najčešće relativno ujednačene amplitude. Druga mogućnost je da glavinjaru vodimo slično vobleru – tj. da je povlačimo (ujednačenom brzinom i na istoj dubini ili pak neravnomernom, kroz različite slojeve), eventualno uz sporadične lagane trzaje, pri čemu varalica opisuje u vodi blago talasastu liniju sa minimalnim oscilacijama po visini. Taj način se primenjuje kada varalicu plasiramo poprečno na smer strujanja i kada ona zbog visokog tela trpi pojačani bočni pritisak vode, koji može izazvati nekontrolisano zanošenje, a ono, ako je varalica pri dnu ili blizu neke prepreke, za posledicu po pravilu ima kačenja i kidanja. Zato je u takvim uslovima od lerovanja preporučljivije povlačenje. Kvalitet glavinjare je to što može da zaroni mnogo dublje i brže nego vobler, a i mnogo brže reaguje na naše »komande«, tako da je možemo, ukoliko izaberemo model odgovarajuće težine, ujednačenom brzinom, tj. ravnomernim okretanjem ručice čekrka, vući kroz jedan sloj vode (bilo koji, od dna do površine), odnosno promenom brzine vođenja (ili pokretima štapa) – kroz više njih... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 406-)