Većinu ribolovaca mrzi da se dugo probijaju kroz gustiš da bi došli do malih bara punih potopljenog granja i raznog vodenog rastinja, koje je moguće kompletno pretražiti s dvadesetak zabačaja, pa na takve vode i ne idu. Oni koji se pak rado upuštaju u takve avanture mogu biti nagrađeni i vrlo lepim ulovima
Dugi niz godina sam strastveni klenaroš, ali veoma rado lovim i štuku, prije svega varaličarenjem. Nažalost, direktni uticaj ljudskog faktora i dugotrajne suše (koje se takođe mogu dobrim dijelom pripisati djelovanju čovjeka), iz godine u godinu mi sve više za to smanjuju prostor. Naime, u mom kraju, u okolini Srpca (BiH), populacija štuke se u mnogim vodama koje su doskora bile poznate kao štukaroške drastično smanjila, dok su druge nestale, tačnije presušile. No uprkos tome se svake jeseni trudim da odvojim neko vrijeme za potragu za tim vrhunskim predatorom, i to tamo gdje ga skoro niko u okolini više ne traži – na malim i zaboravljenim iskopima šljunka (koje u ovom kraju zovemo »majdani«), pa se može reći da ti moji pohodi predstavljaju istraživanje neistraženog, pri čemu se ne može predvidjeti ni šta će se prilikom tih izlazaka događati.
SVE TE MALE BARE NASTALE vještački, iskopavanjem šljunka u neposrednoj blizini rijeke Vrbas, neujednačene su dubine, s izraženim reljefom dna. Po visokim vodostajima bi se spojile s Vrbasom, a iz njega bi u bare ulazila razna riba, pa su privlačile dosta ribolovaca, koji su do prije desetak godina najviše lovili štuku. Sada je situacija znatno drugačija. U šiblje nisu zarasle samo obale većine bara već i putevi do njih. Za mnoge od tih stajaćica i za prilazne puteve znao sam odranije, a neke bare do kojih se mora probijati kroz »prašumu« otkrio sam zahvaljujući aplikaciji Gugl mape, koja mi je od najveće koristi bila zbog toga što sam pomoću nje mogao vidjeti i da li uopšte ima vode i odakle je najbolje prići.
ŠTUKU SAM NEKADA VEOMA uspješno lovio na rijeci Povelič, jedva tridesetak kilometara dugoj pritoci Vrbasa. Ta grabljivica se u Poveliču, koji je najpoznatiji po populaciji klena, krije upravo u tipičnim klenovskim virovima, u dubini i nagomilanom granju, iz kog će, ako je iole aktivna, izletjeti i uzeti varalicu koja joj prolazi dovoljno blizu. Naravno, što je vir dublji, štuke su veće. Međutim, na malim šljunkarama slika je skroz drugačija. U nekim od njih ima lokvanja, koji ne pravi probleme i ne otežava bitno ribolov, ali u svakoj ima trave, koja štuki pruža odlične mogućnosti za lov iz zasjede, pa ona može biti maltene bilo gdje i napasti varalicu u svim fazama zabačaja, od kada dodirne površinu vode pa do trenutka kad se spremamo da je pod nogama izvadimo.
Lov štuke na malim majdanima po mnogo čemu je uporediv s lovom klena na nevelikim tekućicama. Zabačaji su uglavnom kratki, jer je površina vode mala; često mi se dešavalo da lijepe ribe udaraju baš u prvim zabačajima, pa se trudim da pravim što manje buke i na obali i dok joj prilazim, kao i da budem što precizniji i izbjegnem rastinje koje se može vidjeti, jer ako ga varalica pri padu u vodu zakači – od napada neće biti ništa.
Godinama sam štuku pecao isključivo na leptire jer su mi varalice tog tipa donijele mnoštvo lijepih riba. Najradije bacam originalni Mepps Lusox u veličinama 2 i 3 i njegovu kopiju Robinson Gepard, u veličinama 3 i 4. Obe pomenute varalice isporučuju se s opcionim otežanjem za dublju vodu, u vidu odvojive olovne glave, montirane na komad žice. No kako na majdanima ima dosta vodene vegetacije i varalica niti može niti treba da ide duboko, ja to otežanje nikada ne koristim.
PO DOLASKU NA VODU, PRVO LEPTIROM pretražim najizglednije pozicije, a to su mahom pojasevi čistine sa malim »ostrvima« trave. Tu i tamo sam dobijao grabljivicu i oko lokvanja i granja, no iz trave najčešće napada. Kada zabacim, malo podignem vrh štapa kako bih vodio varalicu ispod površine vode a da pritom ne kači travu koja se diže sa dna. Pretražujem uvijek svaku čistinu, makar bila i najmanja, jer me je iskustvo naučilo da i pozicija koja izgleda najlošije može dati ribu.
U posljednje vrijeme sam postao malo otvoreniji i prema drugim vrstama varalica, tačnije prema silikoncima. Kada voda na majdanima znatno opadne, pa je pri vođenju klasičnih kupovnih leptira nemoguće izbjeći travu, koristim jednu svoju davno napravljenu rukotvorinu – leptira s krilcetom bakarne boje, čiju sam trokuku zamijenio jednokrakom udicom vorm tipa, na koju sam natakao bijeli tvister. Ta varalica lako prolazi kroz pojaseve trave tako guste da Lusox i Gepard sa svojim trokrakim udicama nisu upotrebljivi. I ovog dorađenog leptira vodim tik ispod površine, ali ga i povremeno cimkam, što s kupovnim modelima ne radim. Interesantno je da tu varalicu dugu 15-20 cm napadaju i »penkala«, tj. ribe jedva nešto duže od nje same, što odlično pokazuje koliko je besmisleno zazirati od iole većih mamaca, a najveća štuka koju sam na ovu svoju rukotvorinu imao na štapu bila je duga barem 75 cm, što je ogromna riba u usporedbi s veličinom jezera na kom je udarila.
Osim ove »hibridne« varalice lovni su mi i klasični šedovi... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 625-)