Ljubitelji lova skobalja spadaju u malu grupu pecaroša koji se raduju hladnom vremenu, jer ono najavljuje grupisanje njihove omiljene vrste u zimovnicima i njeno intenzivno hranjenje. Ovog puta očekivani sled događaja nije izostao, pa je i ribolov bio uspešan, iako se riba ponašala prilično nepredvidljivo, u skladu sa svojom ćudljivom prirodom
Sumirajući utiske sa ribolova na Savi i Dunavu tokom prve polovine novembra rekao sam sebi da se nadam da će naredni period doneti dugo čekano nadmetanje sa savskim skobaljima, iako nije bilo iole pouzdanijih znakova koji bi ukazivali da bi se to moglo dogoditi. Naime, pošto teren kod Umke, na kom moj prijatelj Dragan i ja povremeno pecamo zajedno (sa njegovog splava), nije klasični zimovnik, tj. riba tu nije stalno prisutna već je treba privući, Dragan, kao i mnogi ribolovci sa Save, praktikuje potapanje mrežastog džaka s bajatim hlebom (uz koji mnogi dodaju i nešto kupovne primame, ne bi li ona svojom aromom povećala privlačnost smese za ribu). O takvoj praksi, tj. o prihranjivanju ribe na »džak« (Obrenovčani to zovu »kesa«, a drinski ribolovci »mamac«), odavno se mnogo zna i u Ribolovu je u više navrata bilo reči o tome. U nekim prodavnicama ribolovnog pribora se već godinama mogu kupiti gotove »hranilice« za tu namenu, koje se sastoje od mrežaste vreće, olovnog tega koji je drži na odabranom mestu u vodi i velikog plovka tipa »balerine«, napravljenog od stiropora odnosno plastike, koji nam pokazuje gde se džak nalazi (a umesto kog su se inače decenijama koristile prazne bočice legendarnog Kosili dečijeg šampona). Ako se džak baca sa obale ili splava, kroz njega je provučen kanap, za čiji je jedan kraj vezan pomenuti plovak, dok se drugi kraj vezuje nadohvat ruku ribolovca kako bi mogao »mamac« izvaditi na kraju pecanja ili eventualno ranije (radi dopune). Ukoliko se džak postavlja iz čamca, onda kanap može ići i samo od njega do bove. Ovakav pristup može dati odlične rezultate, ali i biti potpuno neefikasan ukoliko na velikoj reci kakva je Sava nema jata bele ribe u blizini tako plasirane primame, kao što se desilo Draganu, koji je par dana tokom pretposlednje novembarske nedelje bez uspeha pokušavao da na taj način privuče ribu.
U SUBOTU, TREĆEG NOVEMBARSKOG VIKENDA, Dragan me je pozvao na druženje uz malo pecanja sa splava, bez obzira na to što nije bilo osnova za nadu u neki iole bolji ribolov, ali ja zbog nekih ranije dogovorenih obaveza nisam mogao da se u tu akciju uključim. Predveče, kada je stigao kući, javio mi je da je loveći uz sam džak napunjen hlebom dobio nekoliko izuzetno lepih skobalja, iako je više vremena proveo u kućici na splavu, družeći se s gostima, nego pored štapova, čiji su vrhovi čestim podrhtavanjem ukazivali na aktivnost ribe. Naravno, kao i svi iole verziraniji skobaljaši, i nas dvojica odlično znamo da se ta riba (za razliku od mnogih drugih) retko »upeca sama«, tako da su za iole bolji uspeh u lovu te vrste neophodne puna koncentracija tokom pecanja i pravovremeno kontriranje, pa sam se s Draganom dogovorio da narednog dana (u nedelju, za koju je bilo najavljeno lepo vreme) od jutra budem na splavu, dok je on, budući da je tog dana radio, isplanirao samo da me obiđe i popije kafu.
POŠTO MI JE CILJANA RIBA BIO SKOBALJ, podrazumevalo se da treba da se pripremim nešto temeljnije nego obično. Iako je Dragan u subotu pecao blizu ograde splava, tj. nije daleko zabacivao niti je koristio posebno teške hranilice, ipak sam se opredelio za nešto jače štapove, koji bi mogli da uspešno iznesu i klasično »savsko pecanje« s dalekim zabacivanjem ukoliko bi džak s hlebom bio nedelotvoran, što pogotovo pri niskom vodostaju Save, kakav je tada bio, ni slučajno nije nemoguće s obzirom na ćudljivost skobalja, koji često ume da se odmakne od obale bez nama jasnog razloga, pa plasiranje sistema blizu ivice splava izgubi svaki smisao uprkos tome što je primama tu. Pošto bih u takvoj situaciji morao da se vratim uobičajenom pecanju za taj teren, na daljini od oko 40 m od ivice splava, poneo sam 3,9 m duge štapove Okuma 8K (težine bacanja 120 g) i Trabucco Selector Distance Method Feeder (t.b. 100 g).
NARAVNO, NISAM ZABORAVIO narendani beli hleb, »tajni dodatak hrani« većine verziranih skobaljaša, a primamu sam »prepisao« sa svog prethodnog pecanja na istom mestu, kada se kao efikasna pokazala kombinacija Serie Walter Barbel i Timar Big Cheese.
Veče pre ribolova navezao sam na tanak predvez... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 625-)