Samo se neupućenima čini da je pecanje na vodama na kojima možemo mamac dobaciti svakoj ribi ispred nosa lako i nezanimljivo. U praksi je najčešće potpuno suprotno, jer imamo posla s opreznim, često vrlo izbirljivim i nimalo naivnim protivnicima
Iako i u malim rekama i stajaćicama može biti mnogo ribe, pa i krupnih komada, činjenica je da dosta ribolovaca takve vode izbegava i radije ide na one velike. Neki od razloga za takav izbor su jasni i nimalo sporni – veća vodena površina nudi i više prostora za život ribe i više hrane za nju, zbog čega tu i može biti brojnija nego onamo gde i jednog i drugog ima manje, a veće su i šanse da tu bude velikih primeraka, uključujući i trofejne. Uz to, na velikim vodama su i izgledi da svaki pecaroš nađe neko zgodno mesto za sebe bolji, što postaje sve važnije u situaciji kada je na iole izdašne terene iz raznih razloga pritisak sve veći. Ali male vode neki ribolovci zaobilaze i bez mnogo razmišljanja, najvećim delom zbog predubeđenja da se na takvim revirima ne treba nadati iole boljem pecanju, iako su loši rezultati često zapravo posledica pogrešnog pristupa, budući da na malim vodama ne važe (bar ne u potpunosti) ista pravila kao na velikim. Da ne bude nesporazuma, nema tu nekih velikih tajni, ali se moramo na njima nešto drugačije ponašati i eventualno oko ponečega malo više potruditi da bismo bili uspešni. U nastavku slede saveti koji mogu pomoći varaličarima kada odu na mali kanal, baru, šljunkaru ili reku, ali neretko i onda kada na bilo kojoj velikoj vodi love ribu koja je blizu obale.
1. DISKRETAN PRISTUP. Riba je u malim vodama (i priobalju velikih) oprezna, jer joj instinkti i iskustvo govore da maltene ni u jednoj tački nije bezbedna, tj. da može biti izložena nekoj opasnosti. U suštini je to ključna stvar koju treba imati stalno u vidu i prilagođavati joj se kada pokušavamo da pecamo »na blizu«.
Pre svega, važno je pažljivo prilaziti svakom mestu i tokom boravka na njemu ne praviti buku, a posebno ne »trupkati« po obali. Isto tako, bolje je ne stajati uz samu vodu, ako nije baš neophodno. Gde je to moguće, pogotovo ako je voda bistra, treba da nastojimo da naša senka na nju ne pada (u slučaju velike providnosti nije preterivanje ni voditi računa o boji odeće, tj. izbegavati garderobu upadljivih boja). Mnoge grabljivice, a pre svega štuka, klen, šaran, bucov i bas, umeju da budu uz samu obalu i da odatle munjevito pobegnu kad nas vide, pa je poželjno prve zabačaje izvesti sa bezbedne udaljenosti i, suprotno onome što većina kolega radi, najpre bacati sasvim blizu (naravno ukoliko nismo sasvim sigurni da je riba daleko od nas na konkretnom mestu), a tek ako nam se »pod nogama« ništa ne javi, produžiti hitac.
- VELIČINA VARALICA I SNAGA VIBRACIJE koju prave i te kako su značajne. Manja varalica manje bućne pri padu u vodu i »tiše« radi pri vođenju, što u maloj vodi može igrati vrlo bitnu ulogu (jednako kao što nije svejedno da li smo na koncertu ili u kafiću na 20 ili na dva metra od zvučnika iz kog dolazi glasna muzika). Bućkanje velikih i teških varalica, pogotovo kada dugo sleću na isto mesto, za ribu je uvek znak za opasnost – koliko je to tačno zna po svojim ulovima svako ko je na maloj vodi ikada lovio sam i na istom mestu probao da peca nakon prolaska jednog ili nekoliko kolega s »teškom artiljerijom«.
- ŽIVAHAN RAD. Naravno, dodatni povoljan faktor je to što se za male i lake veštačke mamce po pravilu koristi tanak predvez, koji ne samo da nije preterano upadljiv već ne »umrtvljuje« ni male varalice, tj. ne umanjuje prirodnost njihove vibracije. A kad smo već kod upadljivosti predveza, iako ima kolega koje tvrde da bandaru smeta kada je taj deo sistema dobro vidljiv, pa najradije koriste fluorokarbon (koji i sam često upotrebljavam), nije zgoreg znati da ima i vrsnih varaličara specijalista za tu ribu koji smatraju da ona potpuno jednako reaguje i na varalice okačene na sajlicu od tankog volframa, tj. da je njihova nesporno dobra uočljivost uopšte ne odbija čak ni u sasvim bistroj vodi.
- BRZA PRETRAGA. Kada smo na vodi na kojoj s jedne obale možemo bezmalo... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 625-)