Dva i po dana pecanja na reci Mezi blizu nemačko-holandske granice potvrdila su da na tom terenu ima dosta grabljivica, te da je moguće ostvariti trofejni ulov i za samo nekoliko sati pecanja, ali i pokazala zašto to ne polazi za rukom svakome ko tu dođe sa štapom u ruci
Većina nas koji pecamo u Srbiji, uključujući i iskusne ribolovce koji hvataju više ribe od prosečno uspešnih kolega, navikla se odavno na to da se za iole bolji ulov tzv. plemenitih vrsta, a pogotovo grabljivica, valja i te kako potruditi u svakom smislu. To po pravilu uključuje idenje daleko od kuće (nekad i preko 100 km u jednom pravcu), lomatanje po nepristupačnim terenima (probijanje kroz šiblje, koprive, trnje, blato do kolena), pecanje po svakom vremenu i po ceo dan, forsiranje najzahtevnijih pozicija na kojima se varalice često kidaju a ribe teško vade iz vode...
S DRUGE STRANE, IZ TE SUMORNE perspektive, većini nas, a pogotovo onima koji se o pecanju van naše zemlje informišu samo preko interneta i TV emisija na kablovskim kanalima, čini se da je svuda, a posebno na zapadu i severu Evrope, situacija neuporedivo bolja nego kod nas. Na osnovu redovne komunikacije s kolegama stekao sam utisak da deprimirani srpski pecaroš čvrsto veruje da se drugde krupne ribe love mnogo lakše i češće, do te mere da je dovoljno uložiti malo vremena i truda da bi se vrlo uspešno pecalo čak i kada ribolovac nema neko naročito znanje niti iskustvo. I premda nije sporno da stanje ribljeg fonda i mogućnosti za uspešan ribolov kod nas zaista nisu ni blizu tome da budu dobri, pogotovo u poređenju s razvijenim zemljama na našem i severnoameričkom kontinentu, isto je tako činjenica da nigde kapitalci ne iskaču sami iz vode, pa i tamo gde ima mnogo ribe bolje prolaze oni koji osim izvesnog pecaroškog staža i znanja imaju i veliku strast prema ribolovu, te na vodu idu često, po svakom vremenu i preko cele godine, svaki put dajući sve od sebe da pronađu najbolje mesto, taktiku, mamac i pristup s obzirom na konkretne uslove na vodi.
U TO SAM SE UVERIO i tokom dva i po dana provedena početkom ovog meseca u Holandiji (tačnije Nizozemskoj, u provinciji Limburg), na reci Mezi (Mas), između gradova Venlo i Rurmond, blizu Nemačke, s dvojicom vrsnih ribolovaca poreklom s naših prostora – Anđelom Mirkovićem i Jovanom Jovom Cerićem.
Njih dvojica žive u nemačkom gradu Menhengladbahu, koji se nalazi nedaleko od granice s Holandijom, pa kao i mnogi drugi ribolovci iz tog dela zemlje često pecaju u susednoj državi, čije su vode bogatije ribom (jedan od razloga za to leži u činjenici da se u Holandiji ulovljena riba vraća u vodu u neuporedivo većoj meri nego u Nemačkoj, o čemu smo u više navrata i u Ribolovu pisali).
Mezu tu nastanjuju sve grabljivice kojih ima u našim velikim ravničarskim rekama – som, štuka, smuđ, bucov i bandar. Mene je ovog puta najviše zanimala baš poslednja od pomenutih riba, iako od njih najmanja, jer sam redovno komunicirajući s Anđelom preko interneta znao da ona u toj reci dostiže za naše prilike ogromne dimenzije (njegov do sada najveći grgeč imao je 52 cm do kraja repa, a uhvatio je nekoliko komada dugih od 49 cm naviše) i da je uz malo sreće i truda u pravo vreme i na pravom mestu moguće uhvatiti ribu dužu od 40 cm.
Naravno, to »pravo mesto i vreme« za mene je značilo da idem na pecanje s njim i Jovom. Nekako uklopivši teoretski dobar period i poslovne obaveze sve trojice, dogovorili smo ribolov za produženi vikend od 7. do 9. decembra, i mada nam na ruku nisu išle ni vremenske prilike, ni vodostaj, a ni apetit ribe, to pecanje je za mene ipak bilo i nezaboravno i uspešno.
ISTINA, PRVI DAN NIJE BAŠ slutio na dobro. Budući da sam tog jutra doputovao, pecali smo tek od 13 č do mraka, uz mnogo muke, jer je vetar konstantno duvao brzinom od najmanje 25 km/č, uz česte udare koji su dostizali dvostruko veću brzinu, tako da je bilo teško i pozicionirati plastični čamac (iz kog smo sva trojica pecali) na dobro mesto i održati ga na njemu, a pogotovo kontrolisati džigove na koje smo lovili. Istina, Anđelo je bukvalno u prvom zabačaju uhvatio smuđa od oko 1,2 kg, i to na svog najvećeg favorita – šeda Formax Attack Speedy od 10 cm, u drečavom žuto-narandžastom dekoru s crnim šljokicama, ali je to do mraka ostalo jedino dešavanje koje smo imali, iako smo promenili bar deset mesta i nekoliko desetina varalica, bez minuta pauze.
Da sve bude još nezgodnije, za tih nekoliko sati Meza je narasla tridesetak centimetara, tako da smo čamac na uređenom spustu jedva navukli na prikolicu i izvadili iz vode, uz dosta sreće.
BUDUĆI DA JE VREMENSKA PROGNOZA I ZA naredni dan najavljivala slično vreme, uz tek nešto slabiji vetar, Anđelo i Jova nisu imali ni najmanju dilemu – ići ćemo na drugo mesto, malo nizvodno od jedne brane, gde betonsko zemljani nasip koji se pruža sredinom reke, deleći je na jednom delu praktično na dva kraka, pruža kakav-takav zaklon.
Ni ta akcija logistički nije baš najjednostavnija, pošto je uključivala upotrebu dva gumena čamca, koji doduše u Anđelov veliki kombi staju i kada je jedan naduvan (dok smo drugi pumpali na licu mesta), ali smo zato mogli da istovremeno pecamo na dve pozicije – Jovo iz jednog čamca, a Anđelo i ja iz drugog, što je davalo veće šanse za pronalaženje i ribe i dobitnog pristupa.
A U NJEGOVOM TRAŽENJU OVA DVOJICA ribolovačkih fanatika primenjuju dobro razrađenu taktiku. Naime, obojica počinju s džigovima, na koje kače šedove duge 10 ili 12 cm (zanimljivo je da ni jedan ni drugi uopšte ne koriste nikakve »tvistere«), od kojih su im glavni favoriti Keitech Fat Swing Impact i Swing Impact, gorepomenuti Attack Speedy, Fox Zander Pro, te Rocky šed, meni nepoznatog proizvođača, čijeg imena ni Jovo nije mogao da se seti.
Ako se tako riba ne javlja, onda prelaze na različite alternativne pristupe... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 626/627-)