Naoko krajnje jednostavan, lov smuđa dubinskom tehnikom iz čamca na velikim rekama zapravo je vrlo zahtevna disciplina. Ribolovac mora dobro odabrati tačku u kojoj će se usidriti, zonu u koju će zabacivati, a nije nimalo svejedno ni kojim priborom, montažom i na koji mamac peca.
Za razliku od štuke, koju najradije pecam na varalice, smuđa lovim isključivo na prirodne mamce, i to klasičnim dubinskim metodom – na čekanje. Nekoliko godina sam na Tisi kod Kanjiže i Martonoša pecao sa obale, a od ove sezone to činim iz čamca koji moj kolega Mile i ja držimo na pomenutom delu reke. Mesta na kojima tražim smuđa su veoma teška za pecanje, jer su prepuna granja, panjeva pa i celog drveća, koje zbog urušavanja obala pada u vodu. Ali ona su istovremeno vrlo izdašna, jer smuđu pružaju savršen zaklon tokom većeg dela sezone. Za dobre rezultate, međutim, nije dovoljno naprosto izaći na vodu; potrebno je poštovati i neka pravila...
PRILAZAK. Na krševitim pozicijama je veoma teško pecati sa obale, a optimalna prezentacija mamca moguća je samo iz čamca. Da bih izbegao bespotrebno uznemiravanje ribe, nastojim da se usidrim što dalje od zone u kojoj ću pecati, ali ipak dovoljno blizu da mogu precizno da zabacujem, jer je to u ovakvom ribolovu od velikog značaja. Odredištu uvek prilazim sa uzvodne strane, sa ugašenim motorom, a poslednjih 50-100 metara do mesta na kome ću tiho spustiti sidro prelazim uz pomoć vesala.
PRIBOR. Sa obale sam smuđa uspešno lovio fiderima Spro Dyno Force Heavy od 3,6 metra, težine bacanja 140 grama, ali sam se brzo uverio da tako dugački štapovi nisu najbolje rešenje za čamac, naročito zbog problema pri prihvatanju većih primeraka, o čemu sam i pisao u Ribolovu br. 330. Od kada koristim dva kratka fidera, namenjena pecanju iz plovila, gotovo da nisam izgubio nijednu ribu. To su štapovi Byron Nautic Sensor Boat od 2,4 metra, predviđeni za bacanje tereta od 10 do 130 g (po proizvođačkoj specifikaciji, njima se iz čamca ili sa okomite obale mogu spuštati na dno i sa njega dizati sistemi teški 10–300 g)... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 334, od 11.10.2013.)