Činjenica da fider tehnikom i početnici uz malo truda i sreće mogu ostvarivati odlične ulove mnoge navede na pogrešan zaključak da neće pogrešiti čime god da hrane, kako god da plasiraju mamac i šta god od opreme da koriste. Međutim, iole iskusniji ribolovci veoma dobro znaju da stvari (srećom po riblji fond) uopšte ne stoje tako
Skraćivanje dana i snižavanje temperature vode najavljuju skori dolazak perioda u kom će većina riba znatno teže dolaziti do hrane. Zato mnoge vrste intenziviraju aktivnost, pa treba iskoristiti svaki lep dan i slobodan trenutak za pecanje. Ovo je odlično vreme za lov mnogih vrsta ciprinida, a pogotovo deverike, koja se može hvatati na fider, plovak i klasičnu dubinku. A ukoliko tome pristupimo studiozno i pridržavajući se nekih osnovnih pravila, naše šanse za ulov biće znatno veće.
1. PRETHODNO HRANJENJE (tzv. prethranjenje) preduslov je za uspešan ribolov na svim terenima, bilo da se radi o tekućim ili stajaćim vodama, bez obzira na bogatstvo ribljeg fonda. Ovo je pogotovo bitno u jesenjem periodu, kada je riba u potrazi za hranom. Na hranjenom mestu ribe se naviknu na to da mogu slobodno da jedu, pa i mamce uzimaju sa manje podozrenja. Prihranjivanje ne mora da bude suviše obilno, niti je obavezna upotreba skupih uvoznih prihrana. Neka dobra domaća smesa (ili čak osrednja, »pojačana« malom količinom nešto kvalitetnije hrane, pogotovo one koju ćemo kasnije koristiti pri pecanju), stari hleb, zemlja i malo zrnevlja biće sasvim odgovarajući.
Prethodno hranjenje treba vršiti u vreme kada planiramo da pecamo i pri tom obratiti pažnju na to da ne budemo suviše blizu pozicijama koje hrane druge kolege. Takvo mesto bi trebalo da bude i što manje upadljivo, kako nam neko ne bi baš onda kada mi planiramo da lovimo zauzeo pripremljenu poziciju. Na pojedinim terenima, u određenim periodima, tj. onda kada se očekuje dobar ribolov, neke kolege takve probleme predupređuju konstantnim dežurstvima, tj. smenjujući se na ribolovnom mestu, ali nisu svi u mogućnosti da to rade.
2. NEPOSREDNO PRE RIBOLOVA preporučuje se lagano prihranjivanje, pogotovo ako je vreme promenljivo, kao što je bilo prvih jesenjih dana ove godine. Ako smo mesto pripremili prethodnih dana, kao što je pomenuto u prvom savetu, riba će vrlo brzo odreagovati. Dovoljno će biti da pre nego što sistem »naoružamo« udicom i na nju stavimo mamac, u malom vremenskom razmaku izbacimo 5-10 napunjenih hranilica. One po pravilu mogu biti istih gabarita kao one sa kojima ćemo pecati ili tek nešto malo veće, dok je obilnije prihranjivanje potrebno samo ako imamo sigurnu informaciju da je riba veoma aktivna ili ako planiramo celodnevni ribolov, pa treba da napravimo još tokom jutra dobru podlogu za popodne.
3. NAŠI RIBOLOVCI ČESTO IDU iz krajnosti u krajnost kada dodaju mamce... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 490-)