Lomljenje omiljenog štapa jedan je od najtraumatičnijih događaja za svakog ribolovca. Ne samo zato što je to jedan od najskupljih delova pribora, već i stoga što se na štap vremenom naviknemo, počnemo da ga doživljavamo kao svoju produženu ruku, a neretko i kao pomoćnika u lovu ribe koji ima neku posebnu moć. Ima li načina da izbegnemo rizik od pucanja prilikom pecanja.
Kupovina novog štapa za pecanje predstavlja za skoro svakog ribolovca trenutak zadovoljstva i istinske sreće, jer se od štapa očekuje da pouzdano služi duži niz godina i da donese mnogo radosti. Nažalost, postoje i oni trenuci kad se sreća pretvara u tugu, što se dešava kada naš ljubimac pukne.
Mnogi ribolovci u nastupu besa svu krivicu svaljuju na štap, odnosno na proizvođača, ali za najveći broj lomova je ipak kriv čovek, tj. nepravilno rukovanje štapom, nedovoljno poznavanje njegovih ograničenja i mogućnosti, kao i primenjenih konstrukcionih rešenja za konkretni model. Pogledajmo sada koji su najčešći uzroci lomova štapa, šta možemo uraditi kako bismo bili maksimalno zadovoljni njime i kako na najmanju meru možemo smanjiti verovatnoću da pukne.
JEDNA OD NAJČEŠĆIH GREŠAKA koju ribolovci prave jeste da previsoko dignu štap iznad glave prilikom zamaranja, privlačenja i vađenja ribe, naročito one krupnije. Grafitna vlakna jesu veoma elastična, ali samo do određene granice. Kada se ona pređe, u trenutku će doći do loma, i to najčešće pri samom vrhu štapa (koji je i najviše savijen) ili eventualno kod druge ili treće karike. Prema nekim statistikama koje vode pedantni proizvođači, čak 75 % svih lomova nastaje upravo iz ovog razloga!
Rešenje ovog problema je da nikada ne dižemo štap iznad glave, a naročito da ga nikada ne stavljamo u položaj iza glave. Umesto toga, treba se truditi da štap držimo u što je moguće »prirodnijem« položaju, bez ekstremnih savijanja, a da ga pri vađenju ribe ne odižemo iznad linije kazaljke koja pokazuje 11 sati na časovniku zamišljenom tako da nam je podne iznad glave (poželjno je i znatno manje, kako bi opterećenje bilo raspoređeno na što većem delu dužine štapa, a ne samo na vrhu).
Na priloženoj fotografiji sa kanala Jutjub možete videti jedan izuzetno kvalitetan štap (Sportex, napravljen u Nemačkoj) bukvalno trenutak pre nego što će pući. Obratite pažnju na to koliko i kako je savijen. Ribolovac je imao na štapu krupan ulov, ali je uz to dozvolio da se štap savije u polukrug, gotovo pod uglom od 180°, a i vukao je ka sebi iz sve snage. Ovakve sile naprezanja nije mogao izdržati čak ni ovako dobar štap kao što je stari Sportex. Zamislite sada kako bi prošao neki od modernih štapova, koji su, uz retke izuzetke, po pravilu znatno lošijeg kvaliteta.
Sledeća greška koja često dovodi do loma je pokušaj ribolovca da krupniji ulov lakše i brže privuče tako što će hvatati blank znatno iznad rukohvata i onda privlačiti štap sebi. U tom slučaju često strada upravo donji deo štapa, malo iznad rukohvata, na mestu gde šaka ribolovca ukrućuje blank i ometa njegovo pravilno savijanje, a što je još bitnije i pravilnu raspodelu sile na celu dužinu blanka. Rešenje ovog problema je jednostavno: štap držite isključivo onako kako je pravilno, tj. za rukohvat, a u ekstremnim slučajevima možete uhvatiti štap za gornji deo rukohvata, iznad nosača mašinice (moderni štapovi za teški ribolov iz tog razloga i imaju produžen deo rukohvata iznad mašinice, po kom se odmah vidi da nisu za sitnu ribu – prim. ur.).
LOŠE UŠTEKAN (SPOJEN) ŠTAP još je jedan veoma čest uzročnik lomova, na koji ribolovci malo obraćaju pažnju. Naime, dešava se da se spoj (ili spojevi) štapa razlabavi tokom vremena, nakon mnogih zabačaja, što nije ništa neobično i nije greška štapa. Jednostavno, sile koje se javljaju kod jačih zabačaja normalno mogu dovesti do toga da spojevi postanu labavi. Ako takav spoj izložimo većem pritisku, realno je očekivati da blank na tom mestu pukne. Da bi se lom predupredio, redovno kontrolišite da li je štap dobro uštekan.
PRILIKOM PECANJA IZ ČAMCA, često se dogodi da krupna riba, u želji da pobegne ili se sakrije, krene ispod plovila. Ovo je veoma opasan trenutak... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 402-)