Glavinjare su odlične za lov štuke, pogotovo na dubljim terenima, jer njima možemo pretražiti skoro sve slojeve vode, a njihova intenzivna vibracija donosi ulove u svim delovima sezone. Ako ih do sada niste uvrstili u svoj arsenal, verujemo da ćete nakon čitanja ovog teksta to sigurno učiniti
Kada se pomene lov štuke veštačkim mamcima, većina ribolovaca najpre pomisli na leptire i kašike, voblere, šedove i tvistere, spinerbejtove, »zare« i popere, a u poslednjih desetak godina i na džerkove. Tek ponekom na um padnu i glavinjare, bilo da su metalne, plastične ili silikonske, iako i one mogu biti veoma produktivne, a u nekim uslovima čak i najbolji izbor za lov jedne od najpopularnijih grabljivih riba slatkih voda severne hemisfere. Ja štuku na glavinjare dugo lovim, a kako poodavno i pravim razne varalice, pa i takve, prihvatio sam predlog urednika Ribolova da deo svojih iskustava prenesem ovim tekstom
Osnovna razlika među glavinjarama napravljenim od različitih materijala može se opisati jednom rečenicom: metalne imaju ubedljivo najjaču vibraciju; plastične rade nešto finije, a uz to sporije tonu od metalnih (koliko god da su otežane) i najčešće imaju glasnu »zvečku«; silikonske su od sve tri vrste ipak najpogodnije za lov štuke tehnikom džigovanja (iako i metalne mogu poslužiti u tu svrhu) zbog kombinacije veličine, težine i oblika svog srazmerno kompaktnog tela.
Tri pomenute vrste glavinjara, zahvaljujući različitim osobinama i radu, primenljive su u raznim situacijama, tj. na terenima različitih karakteristika i u svim slojevima vode na rekama, jezerima i drugim stajaćicama. Ovoga puta biće više reči o upotrebi silikonskih glavinjara u lovu štuke, zato što te varalice skoro svaki blinkeraš sa ravničarskih voda ima u arsenalu, ali ih ogromna većina koristi za druge predatore (pre svega za bucova, smuđa i soma), dok zasad malo kome uopšte pada na pamet da proba da na njih lovi štuku, iako je to izvodljivo i dokazano uspešno.
SILIKONSKE GLAVINJARE, koje u Srbiji za svoje potrebe prave mnogi ribolovci, a za dalju prodaju desetine malih proizvođača, mogu biti veličinom, težinom i vibracijom prilagođene skoro svim uslovima u kojima lovimo štuku, a uz to su relativno jeftine u poređenju sa svim ostalim veštačkim mamcima. Kada su dobro konstruisane, mogu se zabacivati veoma precizno i lete izuzetno daleko, bez »helikopter efekta« koji bi skratio putanju kroz vazduh... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 496/497-)