Temperatura vode jedan je od najvažnijih faktora uticaja na ponašanje svih vrsta riba, pa od nje zavise i na naše šanse da ih ulovimo. Međutim, na to pažnju iole sistematično obraća veoma mali broj ribolovaca. Jedan od najiskusnijih srpskih varaličara objašnjava kako treba tumačiti informacije o zagrevanju vode i kako im se najbolje prilagoditi
Poznato je da je u ribljem svetu temperatura vode regulator svih životnih aktivnosti, budući da su ribe hladnokrvna bića. U zimskom periodu, kada ona na našem području uglavnom varira u opsegu od +1º C do +4º C, svi životni procesi riba su na minimumu. Energiju akumuliranu u toplijem delu godine većina vrsta troši što je moguće manje, samo za neophodne radnje koje jedinka preduzima kada joj je opstanak ugrožen. Isto tako, većina ribljih vrsta jedva da išta okusi. Izuzetak su neke grabljivice (štuka, smuđ, mladica i bandar, kao i manić), koje se i zimi hrane, te neke vrste ciprinidnih riba, koje to povremeno čine, a okupljaju se na dubljim mestima, u tzv. zimovnicima. Svaka vrsta ima određeni temperaturni opseg u kojem se intenzivno hrani, polaže ikru, migrira ili se okuplja na određenim pozicijama na kojima joj trenutni uslovi odgovaraju s obzirom na životni ciklus.
Poznavanje idealne temperature za ishranu pojedinih vrsta omogućava nam da odredimo u kom ih je periodu godine najbolje loviti, kao i da ih tačnije lociramo u okviru staništa. Ako uzmemo u obzir i ostale faktore uticaja na ponašanje riba, kao što su vodostaj, zamućenost, brzina toka, količina svetlosti itd., možemo sa velikom verovatnoćom ispravno proceniti gde će se precizno i u koje doba dana riba najintenzivnije hraniti... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 503-)