Rastuća popularnost metod-fider tehnike odražava se i na povećanje ponude pribora i opreme za taj vid ribolova, uključujući i hranilice. Na prvi pogled, većina ih je vrlo slična i po konstrukciji i po materijalu od kog su napravljene, ali razlike postoje i dobro je znati na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine
Metod-fider hranilice ravnog dna (eng. »flatbed«) proizvod su relativno novijeg datuma, naslednik prvobitne žičane »lubeničarke«, koju su skoro potpuno zamenile u arsenalu modernih ribolovaca. Najjednostavnije rečeno, one su nastale presecanjem pomenute stare hranilice na pola po uzdužnoj osi, zaravnjivanjem otežanja u oblik »papučice« i njegovim prebacivanjem na dno. Ovim je postignuto da se hrana nalazi na gornjem delu, a da se pri tom odjednom u vodu baca dvostruko manje primame nego ranije. Ova nova forma hranilica pokazala se kao mnogo efikasnija, ali i komplikovanija za izradu, pa je često bilo i velikih promašaja (prvenstveno usled grešaka u konstrukciji), čak i kod nekih renomiranih robnih marki, što me je i navelo da se ovoga puta pozabavim pitanjem šta je to što jednu metod hranilicu čini dobrom odnosno lošom.
NA PRVOM MESTU JE svakako oblik. Ako je neodgovarajući, hranilica pruža veliki otpor prilikom leta, okreće se i ne može da se daleko i precizno zabaci. Odnos širine i dužine treba da bude relativno srazmeran (da hranilica ne bude preširoka ali ni preuska), a takođe je veoma bitno da je zadnji (udici bliži) deo hranilice širi, čime je težište pomereno. Oblik kapljice ili kruške je idealan, jer se njima postiže maksimum u pogledu daljine zabacivanja pri datoj težini, a ujedno i stabilnost u letu i preciznost..
Bitni konstrukcijski detalji su i raspored »rebara« i njihova veličina. Njihova osnovna uloga je da drže hranu na hranilici, pa treba da budu tako oblikovana i postavljena da mogu da prihvate krupnije mamce, kao što su peleti i bojliji, koji se u metod-fideru najčešće postavljaju »ukopavanjem« u hranu na hranilici, između »rebara«. Ako to nije moguće (jer su »rebra« preblizu), hranilica je praktično neupotrebljiva.
Osim toga, rebra ne smeju biti previsoka, jer to za posledicu može imati zapadanje sitnijih mamaca između njih, što može onemogućiti ribu da dođe do njih, pa time i da se upeca.
KAKO JE REŠEN PREDNJI KRAJ hranilice (bliži štapu) važno je naročito ako se lovi sa slobodnim mamcem, tj. onim koji nije utisnut u primamu, već visi ispod hranilice. Ubedljivo su se najbolje pokazali modeli koji imaju gumeni nemrseći (eng. »anti tangle«) »rukavac«... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 504-)