Bilo da za pecanje mogu da odvoje cele dane ili samo dva-tri sata po izlasku, većina ribolovaca nastoji da bude na vodi onda kada se očekuje »cug«, tj. period najintenzivnije aktivnosti ribe. Nekada, međutim, iz raznih razloga to nije moguće, ali ni slučajno ne znači da od ribolova treba odustati – dovoljno je samo malo promeniti pristup
Nije posebno teško zaključiti da ćemo bucova najlakše upecati dok traje cug; tada možemo uhvatiti i više primeraka mahom slične veličine, koji love u jatu. Poznato je, takođe, da ćemo takozvanog samca uloviti i u cugu i van njega, ali nam je za to potrebno i mnogo sreće: da vidimo njegov raub, da ga precizno pogodimo varalicom, ili da ga pak slučajno ulovimo. O slučajnom ulovu krupnog bucova pojedinca, koji je najčešće posledica veoma upornog bacanja, mogla bi se napisati knjiga. Neretko smo skloni da posle takvog ulova u svoj uspeh učitamo mnogo toga. Na primer, da smo veoma svesno odabrali baš tu varalicu, da smo namerno bacali baš u tu tačku, da smo birali da bacamo van cuga ciljajući »samca«...
ALI OVOG PUTA ĆEMO SE POZABAVITI nečim drugim, a imamo i vrlo konkretan povod. Uvođenje vanrednog stanja zbog kovida 19 uslovilo je da bucova ne možemo loviti u idealnim periodima za cug – u zoru i pred mrak. Kako, dakle, ciljano i uspešno loviti ovog grabljivca van cuga?
Posle svitanja ili pre sumraka i bucovski raubi su retki, pa mesto na kojem je ova grabljivica nije lako detektovati. Prvi preduslov je da što češće menjamo mesta na kojima zabacujemo. Kada je već uveliko svanulo i sunce se pojavilo, bucov kao površinski grabljivac postaje neuporedivo oprezniji. Nema više kauglera i druge bele ribe na površini, vidljivost je neuporedivo bolja i bucov vidi skoro svaki pokušaj prevare. Budući da više nije previše gladan, jer je već doručkovao u »zorskom« cugu, postao je i izbirljiv pri izboru slatkiša za dezert. To u praksi znači da će ili udariti u prvih desetak zabačaja na jednom mestu ili uopšte neće udariti. Da ga ne bismo rasplašili, moramo mestu prići veoma pažljivo i biti precizni u tih nekoliko hitaca, od kojih je prvi, naravno, i najznačajniji. Ako je sunce već visoko izašlo, obratite pažnju na ivicu osunčanog dela reke i senke ili birajte mesta sasvim u hladovini. U ovim uslovima idealne su zone sa velikim preprekama: splavovima, pontonima, velikim panjevima ili stenjem u vodi.
DRUGI PREDUSLOV ZA USPEŠAN lov bucova kad mu vreme nije leži u suptilnosti svakog segmenta pribora, pa i najmanjeg. Ja u ovakvim situacijama obavezno koristim najlon... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 504-)