Posle višegodišnjeg zatišja, izazvanog veoma smanjenim ribljim fondom, u poslednjih nekoliko sezona došlo je do male ekspanzije basa u mnogim vodama u Bačkoj, što su mlađi varaličari jedva dočekali. A njihovi lepi ulovi prosto mame i ostale na nadmetanje sa snažnim i borbenim došljakom iz severne Amerike
Poslije jake zime, proljeće je prosto granulo i priroda se gotovo u trenu probudila. Sve je počelo da cvjeta i lista; na vodama širom Vojvodine pojavile su se žabe, zmije i većina insekata, a sitna riba je preplavila plićake. Iako su noći još hladne, te se živa u termometru nerijetko spusti skoro do nule, dani su topli, sa temperaturom koja često prelazi 20 stepeni. Većina basolovaca je ovo jedva dočekala da izađe na vodu i upiše prve ovogodišnje ulove svoje omiljene grabljivice i izuzetne sportske ribe. Po pravilu, u proljeće se hvata malo komada, ali oni često budu krupni, a baš takve smo u posljednje dvije sedmice dobijali mnoge moje kolege iz Srpske bas lige i ja, što nas sve raduje, jer iako bas kod nas nije zaštićen ni lovostajem, ni minimalnom mjerom, a uz to je i na meti grabuljaša, mrežaroša i drugih krivolovaca, nekako opstaje, pa se tamo gdje ga savjesni malko pripaze može i vrlo lijepo loviti, što je veliki izazov, budući da je on ćudljiv, često veoma izbirljiv, a uz to je odličan borac. I ranija i najnovija iskustva probaću da pretočim u najbitnije savjete, koji bi vam mogli pomoći da i sami dobro prođete narednih sedmica.
VODA. U ovom periodu šanse za uspjeh biće nam bolje na manjim stajaćicama koje bas nastanjuje (barama i baricama) nego na većim kanalima. Naime, sada je važno da nađemo onu vodu ili njen dio koji se najbrže grije, što znači da ćemo na većim barama ili jezerima forsirati pliće zone (a to najčešće uključuje priobalje). Tu sunčevi zraci brže griju vodu, a grupišu se i keder i drugi njeni stanovnici, poput žaba, koje su i glavna hrana basa u ovom periodu. Da li pecamo iz čamca ili sa obale manje je bitno, mada nam plovilo omogućava pristup mnogim mjestima koja nije moguće pretražiti sa obale. Prilazak vodi i lokaciji na kojoj očekujemo javljanje ribe treba da bude koliko god je to moguće manje primjetan, a zabačaji uvijek treba da se produžavaju (najprije bacamo blizu sebe, pa sve dalje). Na primjer, ako idemo obalom, možemo stati i na 20-30 m od vode i zabaciti u sami priobalni plićak, jer se možda upravo tu sunča i grije neki bas. Zatim plasiramo mamac metar dalje, i tako metar po metar. Ako bismo odmah bacali daleko, moguće je da bismo poplašili ribu, bilo varalicom, bilo našom strunom koja joj prelazi preko glave, a ukoliko bismo prišli preblizu, onaj bas koji se nalazi uz samu obalu bi se poplašio od naše pojave i pobjegao (ako mi vidimo njega, skoro je sasvim sigurno da je on prije toga vidio nas i teško ćemo ga prevariti) ... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 425-)