Lov bele ribe vožnjom plovka izuzetno je popularan na našim rekama mrenskog regiona, a pogotovo na Drini, čiji je srednji tok poznat po ulovima kapitalnih skobalja i plotica. Može se, međutim, lepo pecati i u donjem toku, naročito ako se vodi računa o nekim naoko sitnim ali vrlo bitnim stvarima pri izboru mesta, pribora, prezentacije i načina hranjenja
Krajem ovog leta proveo sam nekoliko dana pecajući na delu Drine između Loznice i Badovinaca, tačnije između Šepačkog mosta i Pavlovića mosta. Ovaj deo toka Drine se od gornjeg (tzv. planinskog) pre svega razlikuje po znatno manjoj dubini i mnoštvu preliva i kaskada, zbog čega brze i velike promene vodostaja često rezultiraju time da na mestu na kome smo napravili hranilište nakon sat ili dva možemo da pregazimo reku, a u takvim uslovima ozbiljnog pecanja nema. Učeći se tokom godina, u velikoj meri na vlastitim greškama, došao sam do nekih spoznaja koje ću probati da pretočim u konkretne i jednostavne savete, čime ću vam, nadam se, olakšati letnji lov bele ribe, a pre svega skobalja, u donjem toku Drine.
- IZBOR MESTA ključan je za ribolov na ovakvim terenima. Treba tražiti pozicije na kojima se reka širi, a tok nije celom širinom jednako jak već je bliže obali nešto sporiji, što se primećuje po postojanju linije »lomljenja« struje na površini. Riba se rado zadržava na takvim mestima, i to tako što nastoji da »lebdi« u sporijem delu, iz kog se po potrebi u trenu može pomeriti u brži kako bi pokupila hranu koja joj se približava nošena glavnom strujom.
Ako ne uspete da nađete takav teren, obratite pažnju na velike krivine. Njih ima dosta u donjem toku, jer reka izrazito krivuda, pri čemu snaga vodene struje podlokava i odnosi obalu, praveći u njoj konveksne (ispupčene) i konkavne (udubljene) deonice – ove prve su plitke (zbog taloženja šljunka), a druge su duboke, jer matica udara u obalu i produbljuje dno uz nju.
Izgledni su i izlazi iz brzaka ili sa kaskada. Ako ima dovoljnu dubinu, deo iza brzaka ili kaskade je takođe potencijalno vrlo produktivan, jer tu ima mnogo kiseonika u vodi, kao i razne hrane – pre svega majušnih vodenih organizama, koje sva bela riba rado jede.
- TREBA TRAŽITI DUBINU od najmanje 1 m. Nije sporno da riba nekada može biti i u plićim zonama, ali ako počne naglo opadanje vode, što u donjem toku Drine može da se desi maltene svakog časa, velike su šanse da će se ona pomeriti jer se u izrazitim plićacima jednostavno ne oseća sigurno i povlači se u dublje delove.
- IZBOR TAČKE U KOJU će ribolovac stati može takođe biti veoma značajan (kao i mnogo toga drugog u bistroj i plitkoj vodi). U gorepomenutim krivinama gaženje... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 515-)