Odavno je rečeno da većina ribolovaca najpre želi da upeca što više ribe, a da nakon te faze mnogi počnu da se zanimaju za lov kapitalaca. Neki smatraju da će ulovi krupnih riba doći praktično sami od sebe, ali ima sve više onih koji uviđaju da se za takav rezultat treba posebno spremiti i u njega uložiti vreme i trud
Svet u kome živimo se neprestano menja, i to velikom brzinom. Napredak tehnologije i ulaganja u istraživanje novih materijala su svakodnevica i doprinose vrlo brzo rastu apetita kupaca, tj. potrebe za stalnim nabavljanjem novih stvari, jer mnogo toga što je do pre neku godinu bilo »poslednji krik tehnologije« već prekriva veo zaborava ili nostalgičnih prisećanja. U potrošačkom dobu živi se brzo i troši još brže. A ni ribolov, naravno, nije izmakao tom fenomenu.
Svedoci smo koliko se naš omiljeni sport promenio u poslednjih nekoliko decenija. Za sve nas koji smo počeli da pecamo sa bambusovim štapovima i plovcima od plute, te promene bile su nezamislive. Izbor pribora je pre tridesetak godina bio neuporedivo manji nego danas, pa je samim tim i ribolov bio prilično jednostavan. U moru noviteta koji su stizali iz godine u godinu bilo je dosta toga što je olakšavalo ribolov, a povećavalo težinu riba u našim čuvarkama, ali su mnogi pecaroši »stare škole« odbijali da prihvate te novotarije, što je većina njih objašnjavala govoreći: »Ma sve je to bespotrebno, samo gledaju kako da ti prodaju nešto bez čega možeš« – u čemu ima istine. A opet, jedan deo ribolovaca raznih generacija isprobava redovno nove pristupe i proizvode na svojim vodama i potom na osnovu rezultata zaključuje da li je to ono što mu treba ili nije.
JA MISLIM DA JE OVAJ DRUGI pristup pravi, jer u mnoštvu svakojakih proizvoda velike firme svake godine izbacuju i podosta apsolutno nepotrebnih za neke vode i uslove, ali se nađe na tržištu i nemali broj onih dobrih, čija upotreba donese priželjkivani rezultat. Zbog toga je bitno ne zalutati u džungli konzumerizma, već se pre kupovine informisati, isprobati sve što se može, razmenjivati iskustva sa kolegama i zahvaljujući svemu tome odabrati one stvari koje će nam doneti uživanje na vodi i najveći mogući ulov, što i jesu glavni motivi većine nas za odlazak na pecanje.
Ribolov na štap je u konstantnom progresu, koji se odlikuje i time da sve tehnike idu ka specijalističkom pristupu. Oznaka »Specialist« viđa se sve češće na opremi i priboru (naročito na štapovima), kao i na prihranama, a »specijalističko pecanje« (eng. »specialist fishing«) jedan je od sve prisutnijih trendova u Evropi u poslednjih desetak godina. Budući da i sam lovim na taj način, probaću da ovom prilikom objasnim u čemu je suština takvog pristupa i šta je razlog njegove popularnosti, te da tekstovima u narednom periodu pomognem kolegama koje se za ovo zainteresuju da se lakše snađu i da brže dođu do rezultata... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 515-)