Otežanje je kod ovog sistema tik uz udicu, što omogućava daleke i precizne zabačaje i savršenu kontrolu mamca prilikom vođenja. Ali uteg ni na koji način ne ograničava kretanje varalice, koju riba usisava sasvim lako, bez otpora, što je jedan od glavnih kvaliteta džika riga, koji je uz to zgodan za pecanje na krševitim terenima i primenljiv i u ultralajt i u najtežem varaličarenju
Na svetskom tržištu iz godine u godinu ima sve više modela varalica od meke gume, različitih oblika, veličina, dekora i vibracije. Njima se mogu loviti sve grabljive ribe, pa i mnoge tzv. mirne vrste, kako u morima, tako i na rekama i slatkovodnim stajaćicama. Takvi veštački mamci mogu se koristiti bez otežanja, kada lovimo pri površini ili u plitkoj stajaćoj vodi, ali najčešće uz udicu ide i otežanje (obično od olova, a ređe od drugih materijala). Kod klasičnih džigova ono je naliveno na jednokraku udicu, ali se poslednjih godina sve više koriste i sistemi koje čine neotežana udica sa mamcem i uteg odvojen od nje. Glavna prednost ovog drugog rešenja je u tome što riba lakše usisa neotežanu varalicu, koja uz to može i da radi življe ili za ribu izazovnije u raznim fazama vođenja.
NAJRASPROSTRANJENIJA PREZENTACIJA sa udicom na neotežanoj varalici je drop-šot, o kom smo u više navrata pisali. Tu je uteg na kraju strune, a za nju je direktno, tako da stoji pod uglom od oko 90 stepeni, vezana i udica na koju se kači mamac (najčešće veštački, mada može biti i prirodni). Za drop-šot se uglavnom upotrebljavaju olova koja se za strunu kače preko specijalne žičane »štipaljkice«, tako da je uteg moguće lako i često pomerati ka udici ili od nje dok se ne nađe optimalno rastojanje, koje će doneti najviše udaraca. Drop-šot je tzv. spora prezentacija, koja se koristi za vertikalno džigovanje ili za lov praktično u mestu, nakon što negde nađemo grupisanu ribu nezainteresovanu za veliku jurnjavu za mamcem, a najbolje rezultate daje kada silikonac »neaktivnog« tipa (sa repom »V« oblika ili u vidu »igle«) ponudimo tako da titra bezmalo u jednoj tački, odnosno kada pustimo da na labavoj struni sasvim sporo tone ka dnu ili da lebdi tik iznad njega i samo ga povremeno minimalno pomerimo, da jedva zatreperi.
POSLEDNJIH GODINA SVE VIŠE se i u morskom i u slatkovodnom ribolovu koristi jedna varijacija na temu drop-šota, koja je stigla iz Japana i zove se džika rig. U ovom slučaju olovo je zakačeno za kopču ili alkicu (za koju se kače trokrake), a udica sa varalicom postavljena je uz sam uteg, tj. praktično tik iznad njega, ali je spoj ta dva dela sistema (preko trećeg) labav, pa riba vrlo lako usisava udicu sa mamcem, a rad gumice... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 524-)