Ne treba da imamo mnogo ribolovačkog iskustva da bismo znali da postoje mali, srednje veliki i veliki mamci. Za njih se opredeljujemo pre svega zavisno od veličine ribe koju u konkretnoj situaciji očekujemo. Ali mnoge kolege gube iz vida da je veoma često način postavljanja mamca jednako bitan faktor njegove privlačnosti kao i vrsta i veličina na udici ponuđenog zalogaja, pa ih na tu činjenicu vredi povremeno podsetiti...
Mamci su jedan od ključnih činilaca uspeha u rekreativnom i takmičarskom ribolovu. Zahvaljujući njihovoj raznovrsnosti i činjenici da su skoro sve tzv. mirne ribe svaštojedi (koji praktično podjednako rado uzimaju hranu i biljnog i životinjskog porekla) postoji bezbroj načina da se oni kombinuju i koriste. Ovoga puta pozabavićemo se time kako ih možemo kačiti na udicu i koliki bi trebalo da budu za selektivno pecanje riba raznih veličina (pre svega iz ugla fider ribolova, premda skoro sve što će biti napisano važi i za pecanja na plovak i klasičnu dubinku). Ova pitanja vrlo su bitna, a zanemarena, jer ih ribolovci uglavnom olako shvataju, pa često nisu ni svesni da su mogli da prođu mnogo bolje da su samo malo promenili pristup, tj. prilagodili ga okolnostima i ponašanju ribe
»SOLO« ILI »SINGL« postavka, tj. kačenje samo jednog mamca odabrane vrste na udicu, najprirodnija je utoliko što u prirodi riba najčešće hranu nalazi u takvom obliku, pa joj je to najmanje sumnjivo. Najčešće primenu nalazi u hladnijem delu godine (tj. od kraja jeseni pa negde do početka kalendarskog proleća), ali i po velikim vrućinama i pri većim kolebanjima vodostaja, tj. u svim uslovima kada je riba slabo aktivna.
Pojedinačni mamci mogu se kačiti za sam kraj, po sredini ili šniranjem. Manji se koriste celi, a veći, poput glista, mogu se i seći na sitnije komade (verovali ili ne, neki fideraši u najekstremnijim zimskim uslovima skalpelom seku i mesne crve napola, kada im se čini da je ribi i jedan celi crvić preveliki zalogaj, i tvrde da to nekada pomaže da se ulovi koja jedinka više – prim. ur.). Najprovokativniji je mamac koji se kači za sam kraj, jer tako najprirodnije deluje i dugo ostaje u životu, ali je mana takve prezentacije to što sitna riba zna brzo da nasrne na takav zalogaj i skine ga sa udice pre nego što neka veća dođe do njega. Na ovaj način uglavnom se postavljaju larva (ver de vaz), pinki crvi, beli i obojeni mesni crvi, kasteri (čaure), gliste i sitnije kuvano zrnevlje.
DUPLI (ENG. »DABL«/»DOUBLE«) ili »stereo« mamac – kao što i naziv kaže – jesu zapravo dva mamca iste vrste na udici. To je često selektivno rešenje, u smislu da donosi krupnije ribe od onih koje se love na isti takav samo pojedinačni mamac. U rekreativnom i takmičarskom ribolovu se podjednako često koristi ova varijanta prezentacije, pri čemu možemo na sve moguće načine kombinovati sva tri gorepomenuta vida kačenja (obratite pažnju na mamce nakon ulova ili promašenog trzaja, jer ćete nekada primetiti da riba radije napada mamac okačen na jedan način – npr. onaj koji slobodno visi ili onaj koji je »našniran«, pa prelazeći u potpunosti... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 524-)