Svakom ko duže peca grgeče dogodilo se sigurno u više navrata da neko vreme ima udarac za udarcem, a da onda ova ćudljiva riba odjednom prestane da se javlja, kao da je nestala. Takvu situaciju ne možemo sprečiti, ali srećom postoji nekoliko načina da pronađemo ribe raspoložene za jelo i da nastavimo da ih hvatamo
Bandar je jatna riba, pa se neretko dešava da kada je raspoložen za jelo na jednom mestu za kratko vreme uhvatimo više komada. Pri tom to ne moraju biti samo sitne ribe, koje su po pravilu najneopreznije, već nam konkurencija i borba za svaki zalogaj mogu na udicu jednu za drugom dovoditi i krupne jedinke. Međutim, ponašanje bandara nije lako predvideti, pa se svaki put kada intenzivan »cug«, tokom kog se riba često javljala na džig, vobler ili neku drugu varalicu, odjednom potpuno prestane, ribolovac nađe u čudu, jer ne može da bude siguran da li je jato otišlo sa mesta na kom je do tada bilo ili je samo na neko vreme, iz ko zna kog razloga, prestalo da se hrani. U takvoj situaciji nema previše smisla nastaviti sa istom prezentacijom na istom mestu unedogled, već treba probati nešto drugačiji pristup.
AKO SMATRAMO DA JE RIBA otišla s mesta na kom smo je do tada lovili (što nije retkost jer su bandari vrlo pokretljivi i tokom cele godine skloni čestim dnevnim migracijama) treba da krenemo od pozicije do pozicije, te da svaku koja deluje izgledno pretresemo sa po nekoliko zabačaja nekom varalicom pogodnom za brzo traženje lovine, tj. takvom za koju pouzdano znamo da je aktivnoj grabljivici interesantna. Dakako, ne moramo sve vreme bacati istu, već možemo modele i menjati, nudeći one različitih dubina zaranjanja, vibracije, veličine, boje... dok eventualno ne počnemo da opet dobijamo ribu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 528-)