Osnovna uloga specijalne grupe predveza, koje ribolovci zovu šok-liderima, jeste da zaštite osetljive elemente sistema od preopterećenja pri zabacivanju ili tokom borbe sa ribom, odnosno od krzanja. Oni se koriste u raznim vidovima ribolova, a od situacije i svrhe koju želimo da postignemo zavisi koliko će debeli biti i od kog ćemo ih materijala napraviti
Šok-lider je u ribolovačkom žargonu naziv za jednu grupu predveza, koju to ime odlično opisuje. Uloga mu je da zaštiti ostale delove montaže, koji zahvaljujući tome mogu biti finiji i omogućiti nam suptilniju prezentaciju, što je često od velikog značaja za uspeh u ribolovu. »Šok predvezi« razlikuju se po dužini, debljini i vrsti upotrebljenog materijala zavisno od tehnike kojom pecamo i eventualnih specifičnih potreba u različitim situacijama, kao i od toga koju ribu (ili ribe) lovimo; šok-lider se koristi u morskom pecanju sa obale (pre svega sa plaža ili sa stena), trolingu (lovu grabljivica povlačenjem veštačkog ili prirodnog mamca iza plovila pokretanog snagom motora ili, ređe, veslima), vertikalnom džigovanju, pecanju šarana, fider i meč ribolovu, raznim varijantama varaličarenja štuke, basa, soma, pa čak i kalifornijske pastrmke itd. Tu raznolikost nemoguće je iole preciznije opisati u jednom tekstu uobičajene dužine za list Ribolov, a tema je zanimljiva i iskustva o ovome mnogima mogu biti od koristi, pa smo odlučili da napravimo mali serijal, u kom ćemo prikazati od kog su materijala šok-lideri koji se kombinuju sa različitim osnovnim strunama, kolike debljine i dužine treba da budu, koji su spojevi najbolji u raznim kombinacijama, kada je »šok« preko potreban, a kada nije preporučljivo koristiti ga itd.
PRVI ŠOK-LIDERI NASTALI su kada se pojavila potreba za izrazito dalekim zabačajima. Da bi sistem mogao biti plasiran na veliku daljinu, osim dugačkog štapa bilo je potrebno koristiti težak uteg, ali i što je moguće tanju strunu na mašinici, jer uz deblju isti teret kraće leti. Ali veliko opterećenje koje nastaje kombinacijom velike mase i ubrzanja, pri pokušaju da se daleko baci težak teret, dovodi do pucanja pretanke strune na njenom najopterećenijem delu – onom najbližem olovu. Kompromis je pronađen uvođenjem šok-lidera – na srazmerno tanku osnovnu strunu nadovezanog komada debljeg najlona; on preuzima najveći deo opterećenja koji uteg pri izbačaju vrši na njemu najbliži deo strune, a gotovo nimalo ne utiče na daljinu do koje će nam sistem odleteti jer je tolike dužine da vrlo brzo sleti sa kalema i prođe kroz vođice, nakon čega više ne pravi otpor koji bi skraćivao hitac, a sa špulne se do pada olova na dno lako odmotava srazmerno tanka osnovna struna.
PRVI PREDVEZI KORIŠĆENI isključivo u gore opisanu svrhu bili su od najlona, kao i osnovna struna sa kojom su kombinovani. Kasnije, zahvaljujući napretku tehnologije, ali i formiranju potrebe za »liderima« koji će štititi sistem od različitih »šokova«, u upotrebu su počeli da ulaze ovi predvezi napravljeni od drugih materijala – raznih upredenih struna, fluorokarbona, najlona presvučenog fluorokarbonom itd., kao i od konusnog najlona (čiji se prečnik povećava od zadnjeg kraja ka prednjem), a i za osnovnu strunu najlon odavno nije jedini izbor, već i ona može biti od upredene ili stopljene višenitne strune od različitih vlakana, od fluorokarbona ili njime presvučenog najlona. To daje mogućnost za pravljenje raznih kombinacija materijala, u zavisnosti od konkretne situacije u kojoj šok-lider treba da nam pomogne – postoje različite solucije, već prema tome na kakvom dnu pecamo, koliko daleko treba da zabacimo, koliko brzo i kako želimo da nam vršni deo sistema tone, koja bi riba mogla da uzme mamac... U ovom broju pozabavićemo se onim od čega je sve počelo – slučajem u kom su i šok-lider i osnovna struna od najlona različitih prečnika.
U ovom slučaju, dužina šok-lidera treba da bude između dve i tri dužine štapa, kako bi on pri zabacivanju... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 531-)