Pecajući štek štapom, na Tamišu kod Botoške brane, naš vrhunski takmičar pronašao je jednog letnjeg dana dobitnu kombinaciju za lov raznih vrsta ciprinida, koju mogu primeniti i rekreativci koji na plovak love bolonjezima ili drugim štapovima sa mašinicom
Najvećim delom toka kroz našu zemlju Tamiš je spora ravničarska reka, sa izrazito malim padom. Osetno je brži samo ispod brana, gde se stoga masovno okupljaju mnoge ribe, posebno u letnjem periodu, budući da rastvorenog kiseonika, čija je koncentracija zbog visokih temperatura manja nego inače, u uskomešanoj vodi ima znatno više nego u mirnim zonama. A pošto za ribama idu i ribolovci, rešio sam da i ja dan početkom leta provedem pecajući nizvodno od jedne brane – one botoške (nedaleko od Tomaševca). Većina kolega ciprinide tu lovi ili bolonjezima i pecaljkama ili na fider, a ja sam se odlučio za štek, tehniku kojom se kod nas skoro isključivo služe takmičari, premda su je u mnogim drugim evropskim zemljama odavno prihvatili i rekreativci.
SMESTIO SAM SE NIZVODNO od brane, na levoj obali, otprilike na sredini 100 m dugog betoniranog dela, gde se brza »kipuća« voda malo smiruje. Sastavio sam svoj štek Tubertini 7800 Extreme Match i odlučio da ribu ovog puta potražim na nekih 11 metara od obale, gde je dubina iznosila dobra četiri metra. Raspremio sam četiri top-seta (izmenljiva vršna dela) sa sistemima na kojima su bili popularni Cralusso plovci u obliku diska (u takmičarskom žargonu zvani lizalice), nosivosti od 5 do 15 g. Kao osnovni najlon koristio sam Tubertini Top Scorer promera 0,14 mm, a udice Colmic BS5000 veličina 16 i 14 vezao sam najlonom Colmic Fendreel RBS prečnika 0,125 mm. Olovnu suzu za gram manje težine od nosivosti plovka postavio sam ispod same »lizalice«, a sitne sačme sam rasporedio na osnovnoj struni u dužini od oko 30 cm, iznad duple vrtilice, za čije je donje okce bio fiksiran 30 cm dug predvez... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 380-)