Babuška spada u vrste kojima toplija voda prija više od hladne, pa se krajem jeseni i tokom zime malo gde dobro lovi. Jedan od izuzetaka su pojedini mali kanali u okolini Požarevca, na kojima u ovom periodu ponekad bude i gužva, jer se na njih sjate brojni ljubitelji lakog plovkarenja.
Pecanje sitne babuške na malim kanalima u blizini Požarevca omiljena je zimska zanimacija za mnoge ribolovce iz ovog kraja. Nekada je najposećeniji bio kanalić kod Dubravice, ali poslednjih godina najveća gužva vlada u kostolačkom kraju – na kanalu koji se uliva u Pečanski dunavac i na terenu nedaleko od groblja u selu Ostrovo.
Prvi od ta dva popularna revira »proradio« je ove jeseni neuobičajeno rano, već sredinom oktobra, a na drugom (na kom se osim babuškica često javlja i krupna bodorka) prava sezona počinje tek posle prvih jačih mrazeva. Zahvaljujući činjenici da se voda Ostrovačkog kanala, ukoliko je dovoljno visoka, skoro nikada ne smrzava, na njemu može da se peca gotovo čitave zime, što mnoge kolege iz Kostolca, Požarevca i okolnih sela redovno i čine. U tom ultralakom ribolovu podjednako uživaju penzioneri i klinci, lokalni pecaroši opremljeni najskromnijim priborom i iskusni takmičari, prekaljeni babuškari, šarandžije, smuđaroši...
Za ribolov na kanalićima, kakvih u dolinama velikih ravničarskih reka (posebno u Vojvodini) ima na desetine, dovoljan je najjednostavniji plovkaroški pribor. Najčešće se peca petljašima (takmičarcima) dugim između četiri i šest metara, ali ponekad se bolji rezultati ostvaruju kraćim bolonjezima i meč štapovima, naročito kada je voda bistra, pa je mamac potrebno zabaciti dalje, kako nas ribe ne bi opazile.
UŽIVANJE JE NAJVEĆE ako se koristi duži karbonski petljaš sa osetljivim »miksovanim« vrhom (donji deo takvog vršnog segmenta načinjen je od šupljeg karbona, dok je gornji od punog fiberglasa), ali se umešan ribolovac može napecati i uz pomoć najjeftinijeg direktaša (od 300-400 dinara)... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 338, od 06.12.2013.-)