Silikonske glavinjare su već desetak godina jedan od najčešće korišćenih veštačkih mamaca na našim vodama jer su vrlo lovne, primenljive na raznim terenim i za sve grabljivice, a nisu preskupe. Njih lije veliki broj malih proizvođača, od kojih mnogi to rade u gipsanim kalupima koji se prave prilično lako i od svima dostupnog a jeftinog materijala
Silikonske glavinjare u Srbiji proizvodi više desetina ribolovaca, od kojih doduše tek nekolicina radi potpuno profesionalno i u velikim serijama. Ostali su mali proizvođači, koji te varalice većinom liju kako bi nešto uštedeli i dopunili prihode tako što će prodavati varalice na koje i sami pecaju, umesto da ih kupuju. Velika konkurencija dovela je i do snižavanja cena, pa su glavinjare od silikona u Srbiji neuporedivo jeftinije nego u bilo kojoj evropskoj zemlji u kojoj se uopšte mogu pronaći. To me je uz činjenicu da je u Nemačkoj, u kojoj živim, izbor silikonskih glavinjara koje se mogu kupiti veoma mali, navelo da kao i mnogi drugi ribolovci deo slobodnog vremena utrošim na nalaženje načina na koji bih sam mogao da pravim varalice tog tipa za svoje potrebe. Kao i svi ostali, u početku sam lutao, raspitivao se kod kolega koje su bile voljne da svoja znanja podele, a dosta toga naučio sam metodom pokušaja i greške. Sada mogu da kažem da sam ovladao celim procesom i da sam u stanju da brzo i bez problema napravim modlu za savijanje žice, kalupe za livenje olova i glavinjara i da izlivenu varalicu obojim a da ona osim što izgleda onako kako ja želim još i lepo radi i daje ribu. Probaću da vam tekstovima u ovom i narednom broju prenesem glavne informacije potrebne da i sami možete da to uradite, a ako bude bilo pitanja u vezi s nekim nejasnoćama, na njih ćemo odgovoriti u posebnom prilogu.
Za početak, tj. za izradu kalupa u kom ćemo liti glavinjare, potrebni su nam: 1. čvrsta i ravna podloga, poput dovoljno velikog komada laminata; 2. Osam letvica za ramove u kojima ćemo liti kalupe – one treba da su debljine 2 cm i širine oko 6 cm, dugih toliko da sa svake strane modela za koji lijemo kalup ostanu najmanje po 2 cm; 3. dve posude sa mililitarskom skalom; 4. kuhinjska vaga; 5. ručni mikser; 6. polimerna (modelarska) glina; 7. gips (najbolje tzv. keramičarski, koji nakon sušenja više uopšte ne upija vlagu); 8. dve plastične kuglice ili mala klikera. (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 536-)