Većina ribolovaca koji klena jure na voblere skoro isključivo koriste modele kruškastog oblika. Oni ne liče previše na ribice kojima se »glavonja« hrani, ali ga dokazano veoma privlače svojom jakom vibracijom. Naš dugogodišnji saradnik iz Kraljeva, međutim, ima neke potpuno drugačije favorite – varalice diskretne vibracije i izuzetno realističnog izgleda, na koje već dve sezone lovi sa neverovatnim uspehom
Prvu polovinu juna i početak nove sezone lova klena na kraljevačkim terenima obeležili su promenljivo i prohladno vreme, sa čestim kišama i pljuskovima, kao i slaba aktivnost ribe. Ibar je bio mutan i promenljivog vodostaja, tako da su uslovi za varaličarenje »glavonje« bili veoma loši, pa ne čudi što su u potragu za ovom ribom, inače veoma popularnom među kraljevačkim varaličarima, redovnije išli samo oni najuporniji. Konačno, sredinom juna, sa porastom temperatura vazduha i vode i stabilizacijom vodostaja, aktivnost klena se znatno popravila, što se gotovo momentalno odrazilo i na broj ljubitelja ultralakog i lakog varaličarenja koji su izašli na obale Ibra.
NARAVNO, I JA SAM BIO među onima koji su odmah pohitali na reku da se posle dužeg vremena nadmudruju sa klenom u povoljnim uslovima. U ponedeljak, 19. juna, rešio sam da prečešljam jedan od omiljenih terena – potes od kraljevačkog atletskog stadiona do kraja gradske pijace. On je gotovo idealan za lov klena u ovom periodu, tačnije od kraja proleća pa sve do polovine jeseni, kada je vodostaj Ibra po pravilu na minimumu, jer na deonici dugoj oko jednog kilometra ima svega onoga što najpopularnijem svaštojedu naših voda odgovara i treba – virova, plitkih preliva, priobalnih tišaka sa dosta drezge, potopljenog granja i brzaka sa malom dubinom, u kojima voda »treperi«.
Na vodu sam stigao oko 7,30 č, sastavio dvodelni varaličarac Rapture Innvader od 2,3 m, t.b. 3–15 g, uparen sa mašinicom Quantum Q Vex 40, na čiju je špulnu bila namotana upredena struna Fil Fishing Helix Braid, dovoljno jaka i za najveće klenove, a istovremeno toliko tanka da njom mogu daleko i precizno da bacam i razne male varalice, poput mog dugogodišnjeg favorita – 2,7 cm dugog i 1,3 g teškog voblera Woody Worm našeg legendarnog konstruktora malih drvenih mamaca Saše Marinkovića iz Grljana kod Zaječara, mnogim kolegama u Srbiji i regionu poznatog kao Borac Twitch (kako je još pre nekoliko godina nazvao svoju robnu marku). Marinković ručno delje voblere raznih veličina i oblika, ali važi za pravog specijalistu za male modele, a jedan od onih koji su ga proslavili i doneli mu bez preterivanja kultni status na Balkanu je baš Woody Worm (u prevodu sa engleskog Drveni crv, kako naši ribolovci zovu velike larve koje često pronalaze u trulim panjevima ili ispod njih). Ovo malo remek-delo ručnog rada Saša pravi u četiri dekora, prema čemu ih je i nazvao Tular (dvobojni – žuto-zeleni), Tinjak (tamnozeleni), Đubretar (beli) i Drveni (žuti). U uslovima niskog vodostaja i velike prozirnosti vode, ovi vobleri realističnog izgleda i dekora, te za ribu izuzetno privlačne vibracije, odlično su se pokazali za lov ibarskih klenova svih veličina, ali na njih tu i tamo udaraju i druge ribe, i to ne samo grabljivice... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 537-)