Odavno je jasno da je nerealno očekivati da sami ribočuvari sa sadašnjim ovlašćenjima, opremom i brojnošću mogu da u značajnijoj meri suzbiju ribokrađu i da na našim vodama ima mnogo posla za policiju. Poslednjih meseci konačno smo svedoci nekih pozitivnih pomaka po tom pitanju
U poslednjih nekoliko godina nije se u gazdovanju našim vodama, tj. u njihovom čuvanju od lopova, dogodilo baš mnogo pozitivnih stvari. Ali ipak je bilo i ima nekih koje, premda nisu sistemskog tipa već su zasnovane pre svega na ličnom angažmanu i ogromnoj volji pojedinaca da i u najtežim uslovima nešto dobro (u)rade za zajednicu, daju nadu i pokazuju da ribokrađa nije baš tako teško rešiv problem kako tvrde oni koji zapravo iz nekog razloga ne žele da se njim bave, iako im je to u opisu posla. U te svetle primere spada rad ribočuvara Ribolovačkog saveza Vojvodine d.o.o (predvođenih u ribolovačkim krugovima već čuvenim Oliverom Adžićem), kao i njihovih kolega iz Cassini Fishinga, o čijim smo aktivnostima i u ovoj rubrici pisali u nekoliko navrata, a u poslednje vreme sve više lepih reči ribolovci imaju i za kontrolore zrenjaninskog JU Rezervati prirode, koje sa RSV-om deli dužnost čuvanja Tise u našoj zemlji.
Ali svako ko je iole bolje upućen u rad ribočuvarskih službi u Srbiji već dugo je svestan jedne prilično lako uočljive činjenice – da je ribokrađa odavno poprimila takve razmere, tj. postala toliko razvijen i unosan vid kriminala, da je teško mogu sprečiti i suzbiti samo nenaoružani civili sa ograničenim pravima u pogledu postupanja prema prekršiocima propisa. Naravno, to bi bilo mnogo lakše kada bi čuvari imali kontinuiranu podršku policije, tj. kada bi pripadnici ministarstva unutrašnjih poslova lopove koji kradu ribu jurili bar jednako revnosno i sistematski kao i sve druge koji svojim delima nezakonito stiču veliku korist, na štetu države Srbije i svih nas koji u njoj živimo. Nažalost, to doskora nije bio slučaj, već su ribočuvari širom Srbije manje-više bili srećni kada bi dobili asistenciju policije čak i u posebno rizičnim slučajevima ili nakon što bi bili fizički napadnuti.
Na veliku radost poštenih ribolovaca, međutim, u poslednjih nekoliko meseci primetna je još jedna promena nabolje – zapažena aktivnost pripadnika rečne policije Beograda, koji ne kontrolišu samo plovila i saobraćaj na vodi, već sve češće preduzimaju konkretne akcije na kontroli ribolova i suzbijanju nelegalnih aktivnosti na tom polju. Jedna akcija pripadnika tog odeljenja MUP-a Srbije veoma je zapažena među ribolovcima, pre svega po tome što je izvedena izuzetno ekspeditivno i, kako se ispostavlja, u saradnji sa savesnim građanima. Naime, u petak 8. oktobra, u ranim popodnevnim časovima, ribolovci su primetili da nekoliko ljudi na Savi praktično u centru Beograda, sa desne obale uzvodno od Brankovog mosta, tj. ispod vrlo prometnog šetališta Beograda na vodi, grabulja krupnu deveriku (koja se na ovom delu reke inače već par meseci vrlo uspešno peca). Neko od građana nije bio lenj već je pozvao rečnu policiju, koja je veoma brzo stigla i u saradnji sa ribočuvarom Srbijašuma intervenisala i legitimisala osumnjičene, zaplenila izgrabuljanu ribu i uzela podatke osumnjičenih, a nezvanično smo saznali da sledi i prekršajna prijava... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 543-)