Pecanje fider tehnikom na Južnoj Moravi nije uvek jednostavno, jer na primamu i mamce namenjene beloj ribi ume da navali sitna krukuša (»govedarac«), od koje krupnije vrste ne mogu da dođu na red. U takvoj situaciji ribolovac mora da se potrudi da nađe način da izbegne malu napast, a ako u tome uspe, može biti nagrađen zanimljivim danom na vodi i lepim ulovom
Ove godine sam napravio izuzetno dugu pauzu u izlascima na Južnu Moravu. Poslednji put sam na ovoj reci pecao još početkom marta, a onda su usledili visoki vodostaji, pa do kraja maja lovostaji na većinu riba koje tu pecam, zatim period sa mnogo kiše, pa duga suša, zagađenja, opet problemi sa vodostajem... Kada je konačno sve to prošlo te su se uslovi krajem septembra normalizovali, odmah sam požurio na jednu od omiljenih reka.
PRVE SUBOTE U OKTOBRU sam poranio i pre svitanja stigao na deonicu koja mi je uvek tokom jeseni davala lepog šljivara. Začudo, na obalama nije bilo nikoga, pa sam rekao sebi da ću izvesno moći da se malo odmorim u miru i tišini od naporne prethodne radne nedelje, ali sam se i zabrinuo, jer po pravilu gde nema gužve i ribolovaca, ne treba se mnogo nadati ni da riba radi.
SMESTIO SAM SE BAŠ TU gde sam i planirao, tako da nisam morao da gubim mnogo vremena na pripreme. Naime, znao sam da je pri trenutnom vodostaju »kanal«, tj. najdublji deo korita, udaljen 25 m od obale, pa sam prethodnog dana u dvorištu razmerio najlone na oba fider štapa na tu daljinu i zakačio ih za lajn-klip, a kod kuće sam spremio i primamu, tako da je preostalo samo da okačim odgovarajuće sisteme.
Naravno, najpre sam na štap koji sam nameravao da zabacujem uzvodnije namontirao nešto veću hranilicu otvorenih krajeva (AS Open End), sa otežanjem od 50 g, i nahranio mesto sa dvadesetak preciznih izbačaja, a onda sam na oba štapa okačio hranilice sa otežanjem od 30 g, namamčio udice crvićima i počeo sa pecanjem.
JUTRO JE BILO MAGLOVITO I prohladno, a kako neko vreme nije bilo ni vidljive aktivnosti ribe na površini, niti je bilo šta pipalo moje mamce, odlučio sam da dohranim poziciju bacajući same crve AS Maggot hranilicom (koja ima isto telo kao Open End model, ali i jakom gumicom spojene poklopce na oba kraja). Izbacio sam desetak hranilica sa crvićima i to se pokazalo kao dobar potez jer nisam nakon toga dugo čekao na prvo savijanje punog vrha jednog od štapova. Bilo je jedva vidljivo, ali nisam čekao da se ponovi i da eventualno bude jače, pošto sam bio skoro siguran da je crve uzela za mene najdosadnija moravska riba – krkuša, tj. govedarac, koja najčešće prva reaguje na hranu.
Da bih koliko-toliko izbegao tu malu napast, počeo sam da na udice stavljam i po tri crvića umesto dotadašnjeg jednog ili dva, ali to nije pomoglo. Rešio sam tada da više ništa ne menjam već da malo sačekam, u nadi da će neka druga riba ući na hranu u kojoj je bilo i nešto starog kukuruza, kuvanog žita i šećerca, jer sam računao na to da će struja nositi brašnastu primamu i crviće nizvodno, a da će zrnevlje ostajati tu gde zabacujem i tako sitnijim sastojcima privučenu ribu zadržavati blizu mojih namamčenih udica.
I TO STRPLJENJE NIJE OSTALO bez rezultata... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 543-)