Ribolov na moru, jasno je to svakom slatkovodnom pecarošu koji se u njemu oprobao, ima nekih sličnosti sa onim na rekama, jezerima i kanalima, ali je i po mnogo čemu drugačiji. Mnogi nakon što to spoznaju izgube volju da pokušaju da nauče makar ono osnovno jer im se čini da je i to preteško. Tekst koji sledi pokazuje da za to nema razloga... ako početnik ima malo volje i nekoga spremnog da mu pomogne da se snađe
Nakon nedavnog boravka na moru, u Grčkoj, gde smo veliki deo odmora proveli u ribolovu, rešili smo da pokušamo da jednim zajedničkim tekstom sa vama podelimo svoje viđenje ribljih vrsta koje smo pecali na varalicu i načina na koje smo to činili. No pre toga dozvolite da vam se ukratko predstavimo.
Darko. Od dede i oca ribolovca nasledio je ljubav prema ribolovu, kojim se iz hobija bavi skoro tri decenije, a profesionalno 11 godina. Prepoznaje svaku riblju vrstu zakačenu na varalicu samo po osećaju na štapu tokom borbe. Obožava morski ribolov i pecao je ranijih godina više puta na lokacijama na koje je ovom prilikom došao sa Ivanom. Razume se u pribor i opremu bolje nego što Ivana zna sadržaj svog ranca. Uvek u ribolovu ima očekivanja ali je spreman i na iznenađenja. Želja mu je da ovog puta upeca par luceva i lica, brancine je imao kao rezervnu opciju, a jedna zubatica bila bi i više nego dobrodošla. Koristi priliku da isproba svih šest štapova i mnoštvo varalica koje je poneo. Ima mnogo strpljenja za dugo hodanje, zabacivanje i traženje ribe, i tako ukrug... dobro, malo manje za hodanje nego za ostalo.
Ivana. Od ribolova na moru zna da razbije mušlju, nakači njeno meso na udicu i zabaci sistem za pecanje na prst (bez štapa), sa jednim olovcetom, plovkom kakav je tata našao u radnji i onako, malo debljim najlonom. Od morskih riba koje je lovila zna za bukve, šparove (i sve ono što misli da je špar, a u stvari ko zna šta je), iglice i mačkulje (koje ne voli). Pored Darka počela je da peca na rekama i jezerima, da uči o ribljim vrstama i priboru. Nedostatak fine motorike učini da svaki čvor koji veže izgleda kao makrame. Veoma se raduje svakom izlasku na vodu, svakoj upecanoj ribi i nema predstavu šta je očekuje, ali se nada da šta god bude upecala neće biti toliko veliko da neće sama uspeti da se izbori sa tim. Mada... ne bi bilo loše da naiđe neka tuna. A da, može i ona dugo da hoda, zabacuje i traži ribu, ali najviše da hoda, i to vrlo nespretno, tako da uplaši ribe koje su se digle na površinu i koje je Darko baš namerio da pokuša da upeca.
(RIBA) GUŠTER
Darko: Ova riba vretenastog izduženog tela i braon boje, koja se stapa sa morskim dnom i ima veoma velika usta puna zuba, deluje u najmanju ruku grozno. Pored navedenih atributa ribu guštera krasi i izuzetno agresivna narav. Na sreću, ova vrsta ne naraste velika, tako da su primerci od 40 cm već trofejni. Ne spada u otrovne vrste, ali ju je lako pobrkati sa veoma otrovnim paukom – ribom na koju podseća po boji i obliku a sa kojom često deli i stanište, pa zato moramo biti vrlo oprezni!
Gušter uglavnom prebiva na peščanom i šljunkovitom dnu, u koje se može ukopati i odatle iz zasede munjevito napasti plen, prosto se katapultirajući do same površine čak i sa dubine od 5-6 m. Kada se upeca prvi, to je siguran znak da se u blizini nalazi još riba guštera jer on pogodne terene nastanjuje u kolonijama.
Retko se lovi ciljano, tako da se dobija na razne drugim ribama namenjene veštačke mamce u rasponu od malih tvič voblera za pirku, preko silikonskih varalica i površinaca do povelikih voblera poput DUO Tide Minnowa 140 (dugog 14 cm).
Ivana: Ovoj ljigavoj nevelikoj ribi posvetili smo mnogo prostora zato što smo za 10 dana upecali guštera ukupno teških valjda koliko nas dvoje zajedno, a pri tom se dešavalo i da se uhvate po dva na istu udicu, pa čak i jedan gušter na drugog. Moj odnos prema toj ribi je ambivalentan – s jedne strane mi je super njegova zmijolika i gušterolika pojava, nalik nekom praistorijskom stvorenju, dok sa druge strane od njega često ne može ništa drugo da se peca jer ne bira šta napada od varalica, a nije baš ni da mi se sviđa to što je ljigav.
Kada se uhvati, nema nikakve borbe, i da mi se javi na nekoj reci na području grada, bila bih sigurna da je u stvari cipela ili nešto slično, jer bukvalno ne daje nikakve znakove života. Tako da nakon prvog udarca uzbuđenje praktično momentalno opadne, čim po izostanku ikakve živosti i opiranja shvatiš da po četrdeset i peti put tog dana vadiš pregojenog guštera. Ali čuli smo da je dobar za rernu, a informacije te vrste u današnje vreme treba temeljno proveravati, pa se ipak nismo ustezali da ga lovimo.
PIRKA
Darko: Pirka je riba dna, koja nastanjuje uglavnom kamenite i stenovite terene. Atraktivnog je izgleda, i po leđnom peraju i crnim prugama preko osnovne braon boje nalikuje bandaru. Pirka ima tirkizne linije po glavi, žutonarandžasta peraja i veliku plavoljubičastu tačku na bokovima. Budući da je teritorijalna i agresivna, lako ju je locirati jer će se pojaviti ili napasti mamac koji prolazi kroz prostor koji smatra svojim.
Od varalica rado napada tonuće tvič voblere ( kao što su DUO Ryuki 38S, 45S, 50S i 60S, Toto 42S i 48S) vođene sporo i blizu dna, te male metalne DUO Tetra džigove... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 545-)